Zbulohet thesari më i madh në histori, mendohet se i përket “Piratit të Zi”

678
0

Është zbuluar vendi më i madh në Amerikë i thesareve të varrosura të piratëve, dhe mendohet se përmban ekuipazhin e famëkeqit, Samuel Bellamy, i njohur edhe si i “Ziu Sam”. Ata kanë zbritur më shumë se 300 vjet më parë me anijen e tyre.

Më shumë se 100 trupa janë gjetur nga arkeologët të cilët po përpiqen të bashkojnë historinë e marinarëve famëkeq dhe atyre që udhëtuan me të ndërsa lundronin në det.

Sami i Zi konsiderohet pirati më i suksesshëm i të gjitha kohërave. Gjatë karrierës së tij të shkurtër ai kapi më shumë se 53 anije dhe plaçkitje që do të vlerësohej në 130 milionë dollarë në paratë e sotme.

Anija Bellamy zbriti në, Whydah Gally, mbajti më shumë se katër ton e gjysmë ar dhe argjend dhe u kap në vitin 1717, në të njëjtin vit kur ajo u mbytet në brigjet e Cape Cod.

Nga 146 burrat në bord, vetëm dy mbijetuan dhe shumë vetë – përfshirë edhe vet Bellamy- humbën në det. Ata që u lanë në breg në ditët në vijim u varrosën nga banorët vendas.

Tani një varr masiv është zbuluar në pjesën e jashtme të Cape Cod, Massachusetts, e cila mendohet të përmbajë trupat e ekuipazhit të Bellamy.

Ata shpresojnë se varri masiv mund të bëhet një vend përkujtimor publik sapo gërmimet e tyre të përfundojnë. /k.k/noa.al