Ukrainë: Ankaraja konfirmon nisjen e 3 anijeve të tjera me drithëra

4
0
Raccolta del grano in una fattoria nelle vicinanza di Kharkiv, Ucraina, 31 luglio 2022. L'esportazione di grano dai porti ucraini potrebbe cominciare domani, 1 agosto. Lo sostiene Ibrahim Kalin, portavoce del presidente turco, Recep Tayyip Erdogan, citato dalla Tass. La Turchia ha svolto un ruolo di mediazione tra Onu, Russia e Ucraina per sbloccare l'export di grano ucraino fino alla firma dell'intesa, poco più di una settimana fa a Istanbul. . EPA/SERGEY KOZLOV

Ministria turke e Mbrojtjes konfirmoi nisjen e tre anijeve të tjera të ngarkuara me grurë nga portet e Ukrainës mëngjesin e sotëm.

Kështu raporton Tass.

Këto janë anijet Navistar, Rojen dhe Polarnet. Navistar dhe Rojen nisen nga porti i Odessas, ndërsa Polarnet nisen nga porti i afërt i Chornomorsk.

Ministri ukrainas i Infrastrukturës, Oleksandr Kubrakov, theksoi në Twitter nevojën për të nisur “100 anije në muaj për të mund të eksportojnë vëllimin e nevojshëm të ushqimit”. Të hënën, anija e parë e ngarkuar me grurë u largua nga porti i Odessa që kur Rusia pushtoi Ukrainën në fund të shkurtit.

Ministria turke e Mbrojtjes ka njoftuar se tre anijet janë nisur drejt Britanisë së Madhe, Irlandës dhe Turqisë. Lëvizjet e anijeve monitorohen nga qendra koordinuese e ngritur në Stamboll ku janë të pranishëm delegatë nga Ankaraja, Kievi, Moska dhe OKB-ja.

Navistar, duke mbajtur flamurin panamez, i cili transporton 33,000 ton drithëra, është nisur për në Irlandë. Rojen, me flamurin maltez, i cili transporton 13 mijë ton drithëra, është nisur drejt Britanisë së Madhe. Anija turke Polarnet, e cila transporton 12 mijë tonë drithëra, është nisur për në Karasu në Turqi. Sapo të mbërrijnë pranë bregdetit turk, varkat do të inspektohen nga delegatë nga Ankaraja, Kievi, Moska dhe OKB-ja nga qendra e koordinimit në Stamboll.

Një anije e katërt, Fulmar S që mbante flamurin e Ishujve Barbados, u inspektua nga delegatë nga Ankaraja, Kievi, Moska dhe OKB-ja. Varka është nisur për në portin ukrainas të Chornomorsk ku do të ngarkohet me grurë për eksport. Kështu ka bërë të ditur Ministria e Mbrojtjes së Turqisë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.