Tajvan: “Aeroplanët dhe anijet kineze kanë kaluar vijën e mesme”

5
0
Tourists look on as a Chinese military helicopter flies past Pingtan island, one of mainland China's closest point from Taiwan, in Fujian province on August 4, 2022, ahead of massive military drills off Taiwan following US House Speaker Nancy Pelosi's visit to the self-ruled island. - China is due on August 4 to kick off its largest-ever military exercises encircling Taiwan, in a show of force straddling vital international shipping lanes following a visit to the self-ruled island by US House Speaker Nancy Pelosi. (Photo by Hector RETAMAL / AFP)

Avionët dhe anijet luftarake kineze kaluan ‘vijën e mesme’ të ngushticës së Tajvanit në ditën e dytë të stërvitjeve ushtarake në shkallë të plotë në përgjigje të vizitës së kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA Nancy Pelosi në Taipei. ishulli i ka përcaktuar manovrat e fundit si “shumë provokuese”.

Duke filluar nga 11 lokale (ishin 5 në Itali), “më shumë avionë luftarakë dhe anije luftarake kineze kryen stërvitje rreth ngushticës së Tajvanit dhe kaluan vijën e mesme të ngushticës,” tha ministria. Kina nisi dje stërvitjet, të cilat do të mbyllen të hënën, në përgjigje të vizitës 19-orëshe të Pelosit në Taipei, të cilin Pekini e konsideron një pjesë “të patjetërsueshme” të territorit të tij, për t’u ribashkuar edhe me forcë, nëse është e nevojshme.

Ndërkohë, Singapore Airlines anulon fluturimet drejt dhe nga Tajvani për shkak të “rritjes së kufizimeve të hapësirës ajrore” për shkak të stërvitjeve të rrezikshme ushtarake kineze në ngushticën e Tajvanit.

“Siguria e stafit dhe pasagjerëve është prioriteti ynë,” tha zëdhënësi i linjës ajrore në një intervistë për CNA Asia.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.