U mbajt peng dhe u rrah nga hajdutët / Reagon legjenda e Italisë, Roberto Baggio: Ata ishin..

1792
0

Momente terrori të pastër ka përjetuar Roberto Baggio dhe familja e tij mbrëmjen e djeshme, teksa Italia ishte në fushë në ndeshjen kundër Spanjës.

Siç raporton Corriere del Veneto, makthi për ish-numrin 10 dhe familjen e tij filloi rreth orës 22:00, kur të paktën pesë persona, të gjithë të armatosur, hynë në vilën e familjes në Altavilla Vicenza.

Baggio, i cili u përpoq të mbrohej, u godit në kokë me pjesën e prapme të armës dhe pësoi një plagë të thellë, më pas ai dhe familja e tij qëndruan të mbyllur në një dhomë për gati një orë, ndërsa kriminelët plaçkitën vilën dhe vodhën ora, bizhuteri. dhe paratë.

Kur ish-fituesi i ‘Topit të Artë’ e kuptoi se hajdutët ishin larguar nga shtëpia, theu derën dhe thirri policinë, e cila përveç dëshmive të Baggio dhe familjes së tij, mori të gjitha pamjet e vëzhgimit me video.

Më pas ish-futbollisti u dërgua në spital për t’u mjekuar, ndërsa gruaja dhe fëmijët i shpëtuan vetëm me një frikë të fortë. 

Baggio: “Faleminderit për dashurinë”

“Fillimisht, unë dhe familja ime dëshirojmë t’i falënderojmë të gjithë për dashurinë e madhe që kemi marrë. Faleminderit shumë.” Këto janë fjalët e para që Roberto Baggio lëshoi ​​për ANSA përmes menaxherit të tij historik, Vittorio Petrone.

“Në rrethana të ngjashme, – vazhdon Baggio, – gjithçka mund të ndodhë, dhe për fat të mirë dhuna që pësova më krijoi vetëm disa qepje, mavijosje dhe shumë frikë. Tani ajo që mbetet është të kapërcej frikën”-, përfundon ai.

Sipas asaj që ka raportuar më pas Petrone, “sulmi i rrufesë, në dritë të plotë, nuk ka lejuar aktivizimin e të gjitha sistemeve më të mira të sigurisë, me të cilat është pajisur vila. Tani, nga ajo që ndodhi, ne do të forcojmë më tej sistemet e zbulimit gjatë gjithë ditës dhe gjithë perimetrin”.

Petrone nënvizon se “ajo që ndodhi dje me Roberton dhe familjen e tij e kanë përjetuar tashmë edhe shumë familje të tjera. Vetëm kur goditesh e kupton se çfarë plagësh ka lënë në shtëpinë tënde një episod dhune dhe abuzimi, së bashku me familjen tënde Roberto ka mahnitur sërish.

Unë me qartësinë dhe forcën e shpirtit që ai shprehu menjëherë pas sulmit që pësoi, jam i sigurt se Roberto do të jetë edhe një herë shtylla mbi të cilën e gjithë familja e tij mund të mbështetet për ta lënë pas këtë sulm brutal, – përfundon ai duke punuar intensivisht për nxjerrjen e fajtorëve para drejtësisë”.