Tërmeti i fuqishëm/ Njerëz të vdekur dhe të bllokuar brenda ndërtesave të shembura

16764
0

Një tërmet i fuqishëm ka goditur Tajvanin, më i forti në 25 vjet. Mediat e huaja shkruajnë se tërmeti ishte me magnitudë 7.4 dhe tronditi bregun lindor të ishullit, duke rrëzuar ndërtesa, duke shkaktuar rrëshqitje dheu si dhe duke vrarë të paktën katër persona.

Sipas Shërbimit Gjeologjik të SHBA, tërmeti goditi në orën 7:58 të mëngjesit me orën lokale 18 kilometra (11 milje) në jug të qytetit Hualien dhe në një thellësi prej 34.8 kilometrash (21 milje). Ai u pasua nga disa pasgoditje të forta me lëkundje të ndjera në të gjithë ishullin.

Agjencia Kombëtare e Zjarrit të Tajvanit tha se të paktën katër persona u vranë dhe 57 të tjerë u plagosën nga tërmeti. Vdekjet ndodhën në kontenë Hualien, ku një alpinist është mes të vrarëve. Zyrtarët janë ende duke mbledhur informacione për viktimat, tha AKU.

Raporte për dëme të mëdha janë shfaqur gjithashtu, me njerëz të bllokuar në ndërtesat e shembura në kontenë Hualien, mijëra shtëpi të mbetura pa energji elektrike dhe një autostradë kryesore përgjatë bregut lindor e mbyllur me trafik për shkak të rrëshqitjeve të dheut dhe shkëmbinjve, sipas zyrtarëve tajvanezë.

Zëdhënësi i Administratës Qendrore të Motit të Tajvanit paralajmëroi se pasgoditje të fuqishme deri në magnitudë 7 pritet të ndodhin deri në fund të javës.

Tërmeti shkaktoi paralajmërime fillestare për cunami në Tajvan, Japoninë jugore dhe Filipine, me dallgë më pak se gjysmë metri të vëzhguara përgjatë disa brigjeve dhe duke nxitur linjat ajrore të pezullojnë fluturimet. Megjithatë, të gjitha paralajmërimet për cunami u hoqën më vonë.

Në Tajvan, personeli ushtarak është dërguar për të ofruar ndihmën ndaj fatkeqësive dhe shkollat ​​dhe vendet e punës pezulluan operacionet pasi pasgoditjet goditën ishullin, sipas Ministrisë së Mbrojtjes.

Tajvani tronditet rregullisht nga tërmetet për shkak të vendndodhjes së tij në Unazën e Zjarrit të Paqësorit , i cili kalon rreth skajit të Oqeanit Paqësor dhe shkakton aktivitet masiv sizmik dhe vullkanik nga Indonezia në Kili.

Tërmeti i së mërkurës është më i forti që ka goditur Tajvanin që nga viti 1999 , sipas Administratës Qendrore të Motit. Tërmeti i fuqishëm me magnitudë 7.7 ballë goditi 93 milje (150 kilometra) në jug të Taipeit, duke vrarë 2,400 njerëz dhe duke plagosur 10,000 të tjerë.

Ndërtesa të shembura, autostradë e dëmtuar

Të paktën 26 ndërtesa u shembën nga tërmeti i së mërkurës, 15 prej të cilave janë në kontenë Hualien, tha Qendra Qendrore e Komandës Emergjente të Tajvanit (CEOC). Ka raporte për njerëz të bllokuar në shtatë prej ndërtesave, shtoi CEOC.

Më shumë se 91,000 familje janë pa energji elektrike, sipas CEOC, i cili tha se kompania Taipower e ishullit e operuar nga qeveria po punon për të rregulluar problemin.

Pamjet e postuara në mediat sociale treguan disa ndërtesa të shembura në Hualien dhe banorët që ndihmonin njerëzit e bllokuar të arratiseshin përmes dritares së një kompleksi apartamentesh të dëmtuar.