Temperatura te larta, ere dhe zagushi/ Meteorologët dalin me njoftimin e papritur: Ja pse ndodhi dhe sa do zgjasi…

660
0

Temperaturat e larta erdhen dhe te gjithe i pret nje moti i ngrohte dhe me dite shume te nxehta. Ashtu sikundër vihet re edhe pse nuk kemi jemi zyrtarisht ne stinen e veres temperaturat arritën të regjistronin vlerat 34 ºC në Kucovë dhe 35 ºC në Tiranë.

Temperatura te larta keto per muajin maj. Kjo situatë erdhi si pasojë e ndërhyrjes së rrymave të nxehta nga Saharaja, duke e cilësuar kështu si valën e parë të nxehtë të këtij viti.

Orët në vijim si dhe deri në mesditën e së premtes era e vrullshme jugore do të sjellë temperatura teper të larta per kete periudhe dhe zagushi, pasi vranësirat shtresore do të mbeten prezente gjatë natës dhe mëngjesit të nesërm.

Ja dhe temperaturat qe parashikohen në:

zonat malore 18º deri 30ºC

zonat e ulëta 21º deri 34ºC

zonat bregdetare 21º deri 31ºC

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.