Tag: emigracion

Rrëfimi i një prindi: Si e lashë djalin e mitur në...

0
“Të braktisur në BE” ishte tema e emisionit “Njerëz në Fokus’ të gazetares Ola Bruko në ‘News24’. Një prind shqiptar, i cili nuk...

Unë nuk iki nga Shqipëria (nga një i kthyer nga Amerika)

0
Më pyesin shpesh “‘pse u ktheve në Shqipëri?” por edhe “pse nuk kthehesh në Shtetet e Bashkuara”, meqë ai vend i mrekullueshëm, m’u bë...

Te jetosh ne Gjermani, hapat qe duhen ndjekur

0
Keto jane disa nga hapat qe duhen ndjekur per ato qe duan te jetojne , punojne apo studjoijne ne Gjermani. Pasaporta dhe viza Për hyrjen në...

A do të asimilohen fëmijet e shqiptarëve të Amerikës ?

0
Dyndjet e medhaja të kombësive të ndryshmë në dhjetë vjeçaret e fundit drejt Amerikes për një moment shqetësoi edhe organet përkatese të shtetit Amerikan. Përsë...

Dua të bëhem presidenti i parë shqiptar i Amerikës!

0
Djaloshi shqiptaro-amerikan Erjon Mersimi i zgjedhur mes 250 nxënësve më të mirë të shkollave të mesme në SHBA, për të vizituar kryeqytetin Washington DC....

Ky vend ka shumë punë por mungojne punëtorët

0
Një numër rekord imigrantësh po shkojne në Suedi, por kjo nuk ka zgjidhur një nga problemet më të mëdha, mungesën e punëtorëve të kualifikuar,...

‘Harrojeni’ Amerikën, Kanadaja hapet më tej për emigrantët, ja mënyrat për...

0
Kanadaja renditet si vendi i parë në botë për lehtësira ndaj emigrantëve. Ndryshe nga çfarë po ndodh me fqinjët e tyre të fuqishëm SHBA-në,...

Italia “paguan” emigrantët për t’u kthyer në atdhe, përfshihen edhe shqiptarët

0
Vetëm pak ditë më parë, raporti i PWc tregoi se shqiptarët kryesonin listën e azilantëve të 2015 dhe 2016 që ishin ende në pritje...

Lajm i mire per Aplikuesit e Llotarise amerikane

0
Lajm i mire per te gjithe aplikuesit e Llotarise amerikane per vitin 2017. Te gjithe ato qe nuk kan fituar ende Llotarine amerikane do...

Ky është shqiptari ‘boss’ në Florida, pronar i 500 Lamborghinëve

0
Kompania e tij nga më të famshmet në Florida, “Tampa” numëron më shumë se 500 Lamborghini-Masseratti ndërsa është edhe pronar i “West Palm Peach”. Ai...
54,500FansLike
120FollowersFollow
8FollowersFollow
880SubscribersSubscribe