Strategjia e Austrise/ Pas izolimit total, ja cila do te jete levizja e rradhes dhe kur pritet te kthehen ne normalitet

208
0

Qëllimet janë të sigurojnë rihapjen e shkollave dhe të shpëtojnë Krishtlindjet

Austria, drejt fundit të bllokimit, i planifikuar aktualisht për 6 dhjetor, do të kryejë një testim masiv të popullsisë “për të garantuar rihapjen e shkollave dhe pushimet e Krishtlindjeve”. “Ne mund të blejmë miliona analiza të antigjenit. Këtë javë do të informojmë publikun,” njoftoi Kancelari Sebastian Kurz në TV austriak Orf. Testet e Covid – shpjegoi ai – “janë një mjet i dobishëm për të kontrolluar trendin epidemiologjik”.

“Kah fundi i bllokimit do të kemi një panorame te situates në mënyrë që të shpëtojmë pushimet dhe të kemi një Krishtlindje normale,” tha Sebastian Kurz gjatë transmetimit të televizionit shtetëror Orf ‘Pressestunde’. Kurz tha se testet masive të popullsisë do të kryhen si para 6 dhjetorit (afati i caktuar për fundin e bllokimit të dytë) ashtu edhe gjatë ditëve para Krishtlindjes duke ndjekur shembullin e Sllovakisë i cili kreu teste të shpejta në një pjesë të madhe të popullsisë të moshës midis 10 dhe 64 vjeç transmeton shqiptari.net.

Në territorin sllovak pas të parit nga të dy raundet, 38,000 njerëz dolën pozitivë dhe u vendosën në karantinë. Kancelari Kurz përsëriti se “mbajtja e një maske është absolutisht e ndjeshme dhe e dobishme” për të përmbajtur pandeminë. “Fëmijët dhe të rinjtë mund të infektohen, ne bëmë testime masive këtë javë dhe zbuluam se kemi mijëra fëmijë dhe të rinj që janë të infektuar pa e ditur as vetë”, tha Kurz, duke shtuar se “vetë-disiplina e austriakëve tani është më e ulët se pranverë kur u vendos bllokimi i parë “. Kurz, megjithatë, tha se ishte i sigurt se “Austria do të jetë në gjendje të kthehet në realitet më së voni deri në verën e 2021”.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.