Flet zhvilluesi i vaksinës Covid-19: Ja kur do ti kthehet botes normaliteti

925
0

Ndikimi i vaksinës së kovidit do të jetë i rëndësishëm tashmë në verë dhe kthimi në jetën normale do te vije dimrin e ardhshëm. Një nga zhvilluesit e vaksinës, profesori Ugur Sahin, bashkëthemelues i BioNTech i cili është duke zhvilluar ilaçin me Pfizer, është i bindur për këtë.

Sipas Sahin, raporton BBC, ky dimër do të jetë ende i vështirë pasi vaksina nuk do të ketë ende një ndikim të madh në numrat pandemikë. Javën e kaluar, BioNTech dhe Pfizer njoftuan se vaksina e tyre mund të jetë 90% efektive sipas analizave paraprake.

Sahin gjithashtu shpjegoi se efektet anësore që ata kanë provuar deri më tani nuk janë serioze: dhimbje e lehtë deri mesatare për disa ditë në vendin e injeksionit, ndërsa disa nga vullnetarët që janë injektuar kanë regjistruar për një periudhë të ngjashme ethe te lehtë deri mesatare.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.