A do te mbyllen shkollat? Tomini ben njoftimin e fundit: 80% e vatrave të infeksionit janë..

706
0

Drejtoresha e Epidemiologjisë pranë ISHP, Eugena Tomini, deklaroi diten e sotme se shkollat nuk janë vatra të koronavirusit.

80% e vatrave të infeksionit janë në familje, sipas Tominit.

“Në Shqipëri nuk ka vatra masive në strukturat arsimore. 80% e vatrave aktuale janë vatra familjare. 20% e vatrave janë në struktura të tjera”, tha Tomini.

Zëvendësimet vijojnë dhe fakti që nuk janë konstatuar mungesa të orëve mësimore për shkak të mungesës së mësuesve, autoritetet thonë se nuk ka arsye për mbylljen e shkollave në vend. 

Sipas saj “Mësuesit me Covid-19 janë zëvendësuar me staf shtesë”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.