Si ta mbani shtëpinë më të freskët edhe nëse është 40 gradë jashtë

1053
0
Man suffers from heat while working in the office and tries to cool off by the fan

Apartament pa kondicioner dhe temperatura ekstreme, si këto ditë: çfarë të bëni? Kur temperaturat e jashtme prekin (ose edhe tejkalojnë) 40 °, është e rëndësishme të ndiqni disa rregulla për të siguruar një klimë të durueshme të brendshme. Ja disa këshilla për ta mbajtur shtëpinë tuaj më të freskët edhe në ditët e nxehta.
Dritaret hapen, por vetëm natën

Parandalimi i hyrjes së nxehtësisë saharane në shtëpitë tona është sigurisht rregulli i parë themelor, për ata që duan të sigurojnë rehati më të mirë të jetesës. Hapja e dritareve gjatë natës, kur temperaturat ulen dhe mbyllja e tyre sapo rrezet e diellit nxehen, është hapi i parë që duhet bërë për të mos e gjetur veten me vapë të padurueshme në shtëpi. Sekreti është të mbyllni gjithçka në orën 10 të mëngjesit, duke mbrojtur dritaret me perde ose duke ulur grilat.
Kushtojini vëmendje pajisjeve dhe orendive

Shkëputja e pajisjeve shtëpiake kur nuk janë në përdorim shmang konsumimin e panevojshëm të energjisë, por edhe ngrohjen e ambientit. Televizori i mbetur në gatishmëri ose karikuesi “i harruar” i futur në prizë, jo vetëm që ndikojnë në kostot e energjisë, por edhe prodhojnë nxehtësi.

Mobiljet mund të ndihmojnë gjithashtu në rritjen e ndjenjës së ngrohtësisë. Ne mendojmë për qilima dhe jastëkë, të cilët ngrohen vetëm duke i parë. Mbajtja e dhomave sa më të qarta kur kolona e merkurit ngrihet shumë, ju lejon t’i jepni hapësirave tuaja shtëpiake një ndjenjë më të madhe ajrosjeje. Nëse e doni stilin minimal ky është padyshim momenti juaj, ndërsa nëse nuk e keni përjetuar kurrë, mund të jetë momenti i duhur për t’i dhënë një pamje të re shtëpisë tuaj. Për sa i përket ngjyrave të arredimit, është më mirë të fokusoheni në tonalitete neutrale, si e bardha, ose në tonalitete të ndezura si bluja që të kujtojnë resortet më të bukura bregdetare.
Bimët në ballkon, oazi i freskët që kënaq sytë

Keni ballkon apo tarracë? Kjo është koha e përkryer për ta mbushur me lule. Bimët e mbajnë zonën rreth tyre më të freskët dhe, në mbrëmje kur hapni dritaret, nuk do të ndjeni nxehtësinë që vjen nga betoni, por një erë të këndshme.

Mund të tregoni të gjitha aftësitë tuaja botanike duke krijuar një ballkon me lule, i cili përveçse do t’ju japë një ndjenjë të këndshme freskie, do të jetë edhe një kënaqësi e vërtetë për sytë.

Freskuese Tavani, elementë thelbësorë

Nëse me masat e sugjeruara sapo keni arritur ta mbani shtëpinë mjaftueshëm të freskët, këshilla e fundit është ta bëni atë të qarkullojë sa më shumë. Gjelberimi dhe feskueset e tavanit, të cilat nuk duhet të mungojnë kurrë në asnjë shtëpi në stinën e verës.

Natyrisht, këto nuk e zëvendësojnë kondicionerin – domethënë nuk e shndërrojnë ajrin e nxehtë dhe të nxehur në një erë të këndshme – por nëse keni marrë të gjitha masat paraprake të përshkruara më sipër, edhe një ventilator i thjeshtë mund t’ju ndihmojë ta lëvizni duke ju dhënë një ajer të këndshem, ndjenja e freskisë.

Kujdes nga ushqimi gjatë verës

Sekreti i fundit për t’i përballuar më mirë këto ditë të nxehta pa kondicioner në shtëpi është sigurimi i ushqimit adekuat. Me siguri një sallatë e këndshme verore do të jetë më e mirëpritur se një pjatë me spageti karbonara, kur termometri tregon më shumë se 40 gradë.

Kjo do t’ju lejojë të kënaqni qiellzën tuaj dhe do të shmangni djegien e sobës nga ngrohja e mëtejshme e dhomave të shtëpisë tuaj. Nëse vërtet nuk doni të hiqni dorë nga gatimi, bëjeni, ndoshta për të përgatitur një sallatë të shijshme rizoto për t’u shijuar e ftohtë, e cila do t’ju lejojë të ndizni sobën në orët më të freskëta.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.