Karavela e rrezikshme portugeze vjen në Mesdhe: çfarë duhet të dini dhe si te beni kujdes

4
0

Me tentakulat e tij helmuese mund të shkaktojë dëme, madje edhe serioze, për shëndetin e larësve: ja çfarë duhet të bëni në rast pickimi (meqë ra fjala, nuk është kandil deti, edhe nëse duket si ai)

Në detet italiane kohët e fundit është parë disa herë karavela portugeze, një nga speciet detare më të rrezikshme për notarët. Buzë ka bërë lajmi i thumbimit të një 68-vjeçareje, i ndodhur pak ditë më parë teksa po lahej në zonën e detit që rrethon ishujt e Ciklopëve, pranë Katanias. Për shkak të helmit të injektuar në trupin e saj, ajo u shtrua në spital për disa ditë si masë paraprake, pasi vuante nga probleme të mëparshme në zemër.

Krahas bregut të Katanias, këtë vit karavela portugeze tashmë është identifikuar në brigjet e Sardenjës dhe në det në provincën e Reggio Calabria.
Karakteristikat dhe zgjidhjet e mundshme

Karavel portugez është një coelenterate detare që i përket gjinisë Physalia e cila zakonisht gjendet në Oqeanin Atlantik, por, për shkak të pranisë së rrymave të veçanta ose kushteve klimatike, mund të kalojë ngushticën e Gjibraltarit dhe të arrijë në Detin Mesdhe. Shpesh ngatërrohet me një kandil deti, por në realitet është një organizëm i përbërë nga grumbullimi i individëve të specializuar të katër llojeve të ndryshme, të quajtur zooid.

Tipari më i frikshëm janë tentakulat helmuese, të cilat kanë një gjatësi që mund të arrijë deri në disa metra dhe mund të shkaktojë edhe reaksione negative mjaft serioze. Zakonisht, simptomat e thumbimit zhduken spontanisht brenda pak ditësh dhe nuk shkaktojnë komplikime afatgjata. Në disa raste, megjithatë, mund të shfaqen manifestime më të rënda, të tilla si të përziera, dhimbje koke ose probleme me frymëmarrjen. Vetëm një herë në Itali, në vitin 2010, një grua 69-vjeçare humbi jetën pas pickimit të një karavele portugeze në brigjet e Sardenjës.

Por çfarë mund të bëhet në rast pickimi? Para së gjithash, qëndroni të qetë dhe mos u frikësoni, duke u përpjekur të dilni nga uji dhe të merrni ndihmë për të eliminuar çdo pjesë të kafshës që ka mbetur në kontakt me lëkurën. Më mirë të shmangni mbështetjen në të ashtuquajturat mjete juridike të gjyshes, siç është amoniaku, i cili rrezikon vetëm përkeqësimin e inflamacionit. Përkundrazi, zona e prekur duhet pastruar me ujë deti, por jo me ujë të freskët pasi mund të shkaktojë shpërthimin e fshikëzave të mbetura në lëkurë.

Pa hezituar, është mirë të kërkoni kujdes të specializuar shëndetësor ose të shkoni në urgjencë nëse simptomat e sëmundjes bëhen shumë domethënëse.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.