Sa kushtojnë vaksinat anti covid, ministrja belge i nxjerr gabimisht çmimet në Twitter

354
0

Ministrja belge e Financave dhe Buxhetit, ka bërë publike gabimisht të gjitha çmimet e kompanive farmaceutike të vaksinave kundër COVID-19.

Vendet e Bashkimit Evropian do të paguajnë 12 euro për dozë për vaksinën kundër Covid-19 të zhvilluar nga Pfizer dhe BionTech dhe 18 dollarë për dozë për atë të Moderna . Këto janë çmimet e raportuara nga gazeta flamane “Het Laatste Nieuës” , e cila publikoi pamjen e një tëitteri të sekretares belge të buxhetit, Eva de Bleeker , e cila nisi çmimet në internet gabimisht. Nënsekretari pastaj fshiu cicërimën, por Hln e bëri atë në ekran dhe më pas e publikoi.

Për eurodeputetin Peter Liese (CDU Gjermani), shefi i shëndetit të grupit PPE, çmimet e raportuara në cicërimën e botuar nga Hln janë “reale”. Sipas tabelës, vaksina Oxford / AstraZeneca është më e lira (1.78 euro për dozë). Për Curevac është 10 euro për dozë, për Sanofi / Gsk 7,56 euro për dozë, për Johnson & Johnson 8,5 dollarë për dozë. Çmimet deri më tani kanë mbetur konfidenciale, jo më pak sepse Komisioni është ende duke negociuar një kontratë me Novavax .

Postimi i saj është bërë viral në rrjetet sociale dhe në media, duke ngritur kështu edhe debate për ccmimet që duhet të paguajnë shtetet për sigurimin e vaksinave anti Covid.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.