“Rritja e rrezatimit në Çernobil” Autoritetet ukrainase ngrene alarmin: Termocentrali qe kontrollohet nga Ruset po..

9
0

Nivelet e rrezatimit në zonën e përjashtimit të centralit bërthamor të Çernobilit janë rritur gjatë orëve të fundit.

Autoritetet ruse kanë ngritur alarmin, raporton agjencia Interfax. Zona është rrethuar që nga e enjtja nga trupat e Vladimir Putin, të cilët kanë luftuar me forcat ukrainase në një zonë ku ende vlerësohet se ka ende mbi 200 ton mbetje radioaktive (përfshirë koriumin, uraniumin dhe plutoniumin), të varrosura brenda sarkofagut.

Rritja e nivelit të rrezatimit është “për shkak të lëvizjes së një sasie të madhe të pajisjeve të rënda ushtarake nëpër zonën e përjashtimit”, duke rezultuar në një “rritje të pluhurit radioaktiv të kontaminuar në ajër”, tha Inspektorati Shtetëror për Rregullatorin Bërthamor. cituar nga Interfax. “Gjendja e termocentraleve bërthamore dhe objekteve të tjera në termocentralin bërthamor të Çernobilit është e pandryshuar”, shtoi agjencia transmeton shqiptari.net.

Rusia: “Le ta mbrojmë uzinën nga terr oristët”

Moska ka konfirmuar se uzina është nën kontrollin e trupave ruse. Ministria e Mbrojtjes, në një deklaratë, shpjegoi se ndërhyrja ishte e nevojshme për të mbrojtur zonën dhe për të siguruar që “grupet nacionaliste dhe organizatat e tjera te rroriste nuk mund të shfrytëzojnë situatën në vend për të organizuar një provokim bërthamor”. Sipas Kremlinit, nivelet e rrezatimit në zonën përreth uzinës janë normale dhe stafi po vazhdon të monitorojë.

Frika e komunitetit ndërkombëtar “Shqetësim serioz” për situatën rreth termocentralit është shprehur nga Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike, e cila ka kërkuar “përmbajtje maksimale” për mbrojtjen e vendeve bërthamore. IAEA, raporton BBC News në internet, thotë se u informua nga homologu i saj ukrainas se ndërsa forcat ruse morën kontrollin e ish-uzinës bërthamore, nuk u raportuan viktima apo shkatërrime. Drejtori i Përgjithshëm Mariano Grossi tha se ishte “me rëndësi jetike” që operacionet e centraleve bërthamore në zonën e përjashtimit të Çernobilit “të mos ndryshohen ose ndërpriten në asnjë mënyrë”./shqiptari.net/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.