“Po vjen Covid 22 ”/ Ekspertët ngrene alarmin: Mund të përbëjë një rrezik të madh

113
0

Një variant i ri i koronavirusit, i mbiquajtur “Covid-22” mund të jetë më vd ekjeprurës se Delta që është kthyer sot në mbizotërues nëpër botë, paralajmërojnë ekspertët.

Imunologu profesor doctor Sai Reddy tha për The Sun se duhet “të përgatitemi “ për nëj variant të ri në 2022-shin, i cili “mund të përbëjë një rrezik të madh”. Shkencëtari me seli në Zyrih paralajmëroi se është e pashmangshme që variante ekzistuese si Delta nga India, Beta nga Afrika e Jugut dhe Gamma nga Brazil, të kombinohen mes tyre e të krijojnë një shtam të ri më të egër.

“Covid 22 mund të bëhet më i keq se ato që kemi parë deri tani. Nëse shfaqet një variant i tille, duhet ta dallojmë sa më shpejt që të jetë e mundur ndërsa prodhuesit e va ksinave duhet t`i pershtasin ato me urgjencë për t`i bërë shtamit të ri”, tha Reddy për gazetën gjermane Blick.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.