Nuk mjaftoi mbyllja e pjesshme, ky shtet i BE futet ne izolim total, mbyllen shkollat, dyqanet deri ne..

1360
0

Njoftimi pritet nesër pasdite gjatë një konference shtypi nga Kancelari Sebastian Kurz qe Austria te shkoje drejt bllokimit total.

Pothuajse dy javë pas të ashtuquajturit bllokim të butë, me një shtetrrethim në mbrëmje, infeksionet vazhdojnë të rriten, me mbi 9,000 raste të reja në ditë transmeton shqiptari.net.

Flitet për një mbyllje të tregtisë me pakicë, por ekspertët dhe përfaqësuesit paralajmërojnë që nëse tregtia do të mbyllej përsëri do të kishte një kolaps ekonomik. Qendrat tregtare që janë vendet e mbledhjes së njerëzve do të mbyllen. Flitet për mbyllje të caktuar të salloneve të bukurisë dhe qendrave të masazhit ndërsa po përcaktohet hapja e mundshme e berberëve dhe parukierëve.

Qeveria austriake do të njoftojë gjithashtu nesër mbylljen e të gjitha shkollave, duke përfshirë kopshtet dhe shkollat ​​fillore, siç parashikojnë disa media. Në vend të kësaj, ndihma do të garantohet për nxënësit e prindërve që kryejnë punë thelbësore, siç kishte ndodhur tashmë gjatë valës së parë Covid në pranverë.

Kyçja totale, për momentin, do të pritet deri në 8 Dhjetor.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.