Ndodh mrekullia në Turqi/ Gruaja shtatzënë nxirret pas 12 orësh nga rrënojat bashke me 7 persona të tjerë(FOTO)

427
0

Nje lajm i mirë nga vjen nga Turqia ne keto momente te veshtira, pasi disa persona janë nxjerrë gjallë nga rrënojat. Mediat vendase e quajnë “mrekulli” ato që po ndodhin në Elazig, ku ekipet e kërkimit dhe shpëtimit kanë shpëtuar 8 persona mes të cilëve 1 grua shtatzënë dhe 1 fëmijë. Të 8 personat mbijetuan 12 orë nën rrënojat në Malatya.

Tërmeti i fuqishëm me magnitutë 6.8 të shkallës Rihter që goditi Turqinë në provincën Elazig një ditë më parë, ka shkaktuar 21 vi ktima dhe 1015 persona të pl agosur. Deri më tani janë nxjerrë gjallë nga rrënojat 4 persona dhe gjithsej janë shembur 100 ndërtesa. Mediet vendase raportojnë se pas tërmetit të fortë u regjistruan edhe 78 lëkundje të tjera të vogla me magnitudë nga 2.4 deri në 5.4. Këto të fundit kanë shkaktuar shumë panik në popull. Raportohet se dridhjet e tokës janë ndjerë në Irak, Siri, Liban dhe Izrael.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.