Jo vetëm në Turqi, 5 lëkundje u shënuan edhe në Shqipëri

508
0

Lëkundjet sizmike janë ndjerë gjatë natës që sapo lamë pas në vend. Sipas IGJEUM, në vend vetëm për datën e sotme dhe deri në mëngjes janë regjistruar 5 lëkundje tërmeti.

Këto të fundit konsiderohen si pas lëkundje të tërmetit të fortë me magnitudë 6.4 të shkallës Richter.

Lëkundje që tashmë janë pothuaj të përditshme, por për fat me një magnitudë të vogël dhe pa shkaktuar asnjë dëm material.

Lekundja e fundit sipas IGJEUM eshte ajo e ores 08:07 me epiqender ne Lac dhe me magnitude 1.8

Lekundja me magnituden me te forte eshte ajo e shenuar ne oren 07:53 te mengjesit, me epiqender 4 km ne Jug te Lacit dhe me thellesi 25 km.

Mbrëmjen e djeshme në Turqi pati një goditje të fortë tërmeti me magnitudë 6.8 të shkallës Richter.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.