Mungesa e karburantit, shteti me 6 milionë banore “zhytet” në errësirë

151
0

Libani nuk ka energji elektrike të prodhuar, pasi dy termocentralet më të mëdhenj të vendit u mbyllën për shkak të mungesës së karburantit.

“Rrjeti energjetik libanez ndaloi plotësisht punën mesditën e sotme dhe nuk ka gjasa që ai të funksionojë deri të hënën e ardhshme, ose për disa ditë,” konfirmoi një zyrtar qeveritar.

Termocentrali është ndalur tek termocentralin Zahrani, pasi uzina e Deir Ammar u ndal të Premten për shkak se furnizimet me naftë u shterën.

Prodhimi i energjisë në vend ra nën 200 megavat, mjaftueshëm vetëm për të furnizuar me energji afërsisht 5,000 shtëpi.

Zyrtari tha se kompania shtetërore e energjisë elektrike do të përpiqet të përdorë rezervën e karburantit të ushtrisë për të operuar përkohësisht termocentralet, por kjo nuk do të ndodhë së shpejti.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.