Mund ta bëni vetë! Ky është antibiotiku natyral më i fuqishëm në botë që mposht edhe infeksionin më të tmerrshëm

720
0

Hulumtime të shumta kanë treguar se shafrani i Indisë është jashtëzakonisht i dobishëm në rastin e infeksioneve, problemeve të tretjes, inflamacionit, madje edhe kancerit, gjithashtu shërben si antibiotik i fuqishëm për trupin tonë.

E përbërësi i saj aktiv, kurkumini, përgjegjës për shumicën e përfitimeve shëndetësore, pasi ofron antioksidantë, trajton mikrobet dhe lehtëson inflamacionin. Për shkak të aftësisë që ka për të shkatërruar mikrobet, shafrani i Indisë trajton gastritin, problemet e traktit të tretjes, ulçerën dhe stomakun.

Hulumtuesit kanë zbuluar për kurkumin se:

-Ka një efekt pozitiv në molekulat e inflamacionit, mbijetesës së qelizave dhe ADN-së.
-Ndikon pozitivisht në membranat e qelizave të njeriut.
-Ndryshon 700 gjene dhe 160 probleme fiziologjike.
-Lehtëson dhimbjen e osteoartritit. Për të lehtësuar këtë dhimbje dhe për të përmirësuar lëvizshmërinë, merrni 200 mg në ditë shafran Indie.

Sakaq studimet tregojnë se kurkumini, për shkak të antioksidantit trajton në mënyrë efektive të gjitha llojet e kancerit, duke përfshirë kancerin e mushkërive, zorrës së trashë, mëlçisë, gjirit, zorrëve dhe stomakut. Shafrani i përzier me mjaltë siguron edhe më shumë përfitime shëndetësore. Ky kombinim ndihmon tretjen, lufton bakteret dhe viruset.

A jeni gati? Receta e mëposhtme bashkon të gjitha këto përfitime shëndetësore të këtyre përbërësve natyrorë dhe përfaqëson antibiotikun më të mirë natyror:

Përbërësit:

• 1 lugë gjelle pluhur shafran
• 100 gr mjaltë

Udhëzime:

Në një kavanoz qelqi, thjesht përzieni përbërësit.

Përdorni:

Nëse jeni ftohur ose jeni me grip merrni gjysmë luge nga ky ilaç çdo orë.
Të nesërmen merrni të njëjtën dozë (por çdo dy orë).
Ditën e tretë merreni dozën tri herë gjatë ditës. Mund ta shoqëroni edhe me qumësht. Rezultatet do t’ju mahnisin!