Ministri italian jep lajmin e mirë: Ja çfare ndodh nga 3 qershori në Itali

3194
0

Europa po kërkon të bëj pushime teska sektori i turizmit po përpiqet të mbijetojë këtë vit prej pandemisë .

Ministri i Jashtë i Italise Luigi di Maio tha se: Nga 3 qershor Italia do të rihapet 360 gradë. Përveçse do të jemi në gjendje të lëvizim ndërmjet rajoneve, jemi të gatshëm të mirëpresim qytetarët europianë që duan të kalojnë pushimet e tyre në Itali.

MInistri tha se ndërkohë është digasteri i tij është duke punuar me qeveritë e vendeve europiane për koordinimin e veprimeve dhe promovimin e turizmit mes vendeve.

Ai tha gjithashtu se “Është e papranueshme që midis vendeve të BE të ketë listë të zezë, duke nënkuptuar se disa vende të Unionit janë shprehur kundër hapjes së kufijve të tyre për shtetasit italianë si dhe pro marrëveshjeve bilaterale midis vendeve për hapjen e kufijve, të cilat sipas Di Maio janë të papranueshme për Europën e BashkuarMë pare, Kryeministri Italian Giuseppe Conte është shprehur se Italia është kundër këtyre lloj marrëveshjeve dhe se BE duhet të ketë një politikë të përbashkët për rihapjen e kufijve.

Por duket se jo vetë Italia dhe Spanja po nxitojnë të rikuperojnë humbjet në sektorin e turizmit. Ministri i Jashtëm gjerman Heiko Maas ka deklaruar pas një konference video me dhjetë kolegë evropianë në Berlin, se ishte gati për një rivendosje graduale dhe të koordinuar të lëvizjes së lirë në Evropë dhe se Berlini, duke filluar nga 15 qershori do revokojë dekretin i cili parashikonte udhëtime turistike në Gjermani vetëm nga pak vende kufitare.Ndërkohë, njëmbëdhjetë vende të tjera të BE dëshirojnë heqjen e detyrimit të karantinimit për turistët

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.