Flet lideri i fundit i Bashkimit Sovjetik, Gorbaçov: bëni gjithçka për të ndaluar Putinin

350
0

Opinioni publik rus nuk është vetem në favor të Putinit. Kjo konfirmohet nga intervista e gazetarit të çmimit Nobel për Paqe Dmitry Muratov me liderin e fundit të Bashkimit Sovjetik Mikhail Gorbachev.

“Dje e vizitova Gorbaçovin në spital, ai sapo mbushi 91 vjeç dhe nuk është mirë, por ai më konfirmoi se duhet bërë gjithçka që është e mundur për të ndaluar kërcënimin e një lufte bërthamore,” tha Muratov gjatë një seance dëgjimore në komisionin ligjor të Parlamentit. transmeton shqiptari.net

Novaya Gazeta, gazeta e tij, është në pistën e censurës pasi është detyruar si gazetat e tjera të heqë lajmet dhe artikujt që përshkruanin operacionet ushtarake në Ukrainë si një “luftë” ose një “pushtim”. I vetmi përkufizim i autorizuar për t’u përdorur është ai i Kremlinit, pra “operacion special ushtarak”. Që tregon se një luftë tjetër që duhet bërë në frontin e brendshëm është ajo e informacionit falas./shqiptari.net/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.