Lëkundje të forta tërmeti në Shqipëri, ja magnituda dhe epiqendra

2329
0

Dy lëkundje relativisht të forta tërmeti janë ndjerë në vendin tone rreth ores 23:17. Sipas Rrjeti i Monitorimit Sizmologjik i IGJEUM, lëkundjet kanë qenë me magnitudë 4.3 e shkalles rihter dhe me epiqendër në Cërrik.
Pak minua më pas, është shënuar edhe një tjetër lëkundje, me magnitudë rreth 3 e shkallles rihter, në po të njëjtën epiqendër.

“Në datën 13 janar 2024, ora 23:17:51 (ora lokale), Rrjeti i Monitorimit Sizmologjik i IGJEUM ka regjistruar një termët të madhësisë M4.3 sipas shkallës Rihter, me thellësi të vatrës 20.8 km. Epiqendra është lokalizuar në Shalës, Elbasan , 3 km në Perëndim të Cërrikut”, njofton IGJEUM.

Lëkundjet janë ndjerë edhe në qytete të tjera, si Elbasan dhe Tiranë.

Fillimisht u raportua për lëkundje me magnitudë 4.6 ballë.