Ky është ‘Gabimi’ që bëjnë shqiptarët sapo shkelin në Angli sipas ‘Daily Mail’

127
0

Ëndërra më e fundit e shqiptarëve mban emrin ‘Angli’. Gjatë muajve të fundit qindra emigrantë janë dyndur drejt vendit ishullor.

Ndërkohë prej ditësh media britanike po merret me këtë fenomen. ‘DailyMail’ është surprizuar nga mburrja që bëjnë të rinjtë shqiptarë në momentin e parë që mbërrijnë në Angli. ‘Një emigrant bëri një selfie në bordin e varkës dhe më vonë pozoi para Syrit të Londrës, shkruan media e njohur ndërkohë që thekson se kjo është një rutinë që bëhet dhe nga shqiptarë të tjerë.

Në shkrim, merret dëshmia e një shqiptari i cili ka bërë udhëtimin me autobus nga Kukësi, në Shqipërinë veriore, në një hotel të klasit Premier në Francë dhe më pas, pas udhëtimit me varkë u gjend përballë Trupa e Mbretërve në Angli.

Numrat e shqiptarëve që kalojnë çdo ditë kanalin po rriten e për autoritetet po shikohet me shqetësim pasi dyshohen se mund të kenë lidhje me krimin e organizuar.

SHKRIMI I ‘DAILYMAIL’:

Emigrantët shqiptarë kanë shpërndarë foto në rrjetet sociale duke i treguar ata duke pozuar para monumenteve të Londrës vetëm disa ditë pasi kaluan Kanalin me varka të vogla. Një migrant madje bëri një selfie teksa ishte në një bordin e një dige në Kanal, përpara se të shfaqej në një restorant në Londër dhe, gjashtë ditë pas kalimit të tij, duke buzëqeshur në urën ëestminster me Syrin e Londrës në sfond.

Një shqiptar i dytë përshkroi udhëtimin e tij nga një autobus në Kukës, në Shqipërinë veriore, në një hotel të klasit Premier në Francë dhe më pas – pas udhëtimit me varkë – duke qëndruar përballë një kalorësi nga Trupa e Mbretërve në detyrë roje.

Telegrafi gjeti gjithsej pesë shqiptarë që kishin regjistruar udhëtimet e tyre në TikTok. Njëri tha se kishte qenë në det për 10 orë pasi ‘filloi udhëtimin nga një vend ku policia [franceze] nuk ishte e pranishme’.

Ai pretendoi se kishte paguar 3,500 £ për kalimin dhe kaloi 24 orë duke u intervistuar nga zyrtarët e emigracionit në Mbretërinë e Bashkuar përpara se të lirohej.

Sekretarja e Brendshme Priti Patel tha se ajo “duke magjepsur rrugët ilegale dhe vdekjeprurëse për në MB”.

Ajo shtoi: “Ata po inkurajojnë njerëzit të largohen nga vendet e sigurta evropiane dhe të bëjnë udhëtime vdekjeprurëse në MB për të përfituar bandat e organizuara kriminale dhe kontrabandistët e njerëzve.

“Kompanitë e mediave sociale, si TikTok, kanë një përgjegjësi morale për të ndërmarrë veprime të menjëhershme për të hequr këto postime të rrezikshme dhe të papërgjegjshme dhe për të ndaluar në radhë të parë përmbajtjet e mediave sociale që promovojnë aktivitete të paligjshme dhe kriminale që të ngarkohen në platformat e tyre.

Shqiptarët që mbërrijnë në Britaninë e Madhe po shqyrtohen nga shërbimet e sigurisë mes shqetësimeve të përhapura për përfshirjen në krimin e organizuar.

Numrat në rritje nga shteti ballkanik po ‘rrijnë në listën e prioriteteve të shërbimeve të sigurisë’, tha një burim.

Ndërsa trafikantët e njerëzve shfrytëzojnë kufijtë porozë të Britanisë, emigrantët shqiptarë u bënë kombësia më e madhe që mbërrinin përtej Kanalit në gjashtë muajt e parë të këtij viti – duke kapërcyer irakenët, iranianët, sirianë dhe afganë.

Të dhënat treguan se 2,165 shqiptarë mbërritën në atë periudhë – por që nga fillimi i korrikut numri mendohet të jetë rritur në 6,000.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.