Kroaci, lekundje te tjera termeti, banoret ende te tronditur

83
0

Gjatë gjithë natës së kaluar në Kroaci, njerëzit vazhduan të gërmojnë në rrënojat e Petrinja, Sisak dhe vendeve të tjera të goditura nga tërmeti i forte, në kërkim të të mbijetuarve të mundshëm ose vik timave të tjera të mundshme.

Bilanci i tërmetit me madhësi 6.4 është ende të paktën shtatë të humbje jete dhe dhjetëra të pla gosur, shumë prej tyre në kushte të rënda.

Në orët e para të këtij mëngjesi, siç raportohet nga media lokale, tre lëkundje të tjera me madhësi 4.9, 4.8 dhe 4.7 ndodhën në rajonin e Sisak dhe Petrinja, rreth pesëdhjetë kilometra në jug të kryeqytetit Zagreb, të shkatërruar nga tërmeti.

Deri më tani nuk ka pasur raporte për dëme të mëtejshme të mëdha ose vi ktima të reja. Mijëra njerëz, nga frika e shembjeve të reja, kaluan natën në makina ose në rrugë, duke u ngrohur me zjarre dhe duke u strehuar nga i ftohti me batanije dhe veshje të ngrohta.

Petrinja, qyteti më i goditur, është shkatërruar pjesërisht, por Sisak, kryeqyteti i rajonit të prekur nga tërmeti, Glina, Majske Poljane gjithashtu pësoi dëme të konsiderueshme.

Në Zagreb vetë – tashmë e tronditur marsin e kaluar nga një tërmet i fuqishëm me madhësi 5.5 – u regjistruan dëmtime të reja në shtëpi dhe ndërtesa publike. Vendet e qeverisë dhe parlamentit u dëmtuan veçanërisht dhe u evakuuan shpejt dje.

Shpëtuesit dhe ekipet e mbrojtjes civile nga i gjithë vendi vazhdojnë të rrjedhin në zonat e prekura. Ushtria mobilizoi 300 ushtarë, ndërsa Italia dërgoi një njësi të mbrojtjes sonë civile. Kryeministri kroat Andrej Plenkoviç ka njoftuar një alokim fillestar të ndihmës prej 16 milion euro. Ndihma është premtuar nga Bashkimi Evropian dhe në orët e ardhshme Janez Lenarcic, komisioneri i BE për menaxhimin e krizës, pritet në vendin e Ballkanit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.