Kjo gjethe është një bekim: lufton pagjumësinë, presionin e lartë të gjakut, sheqerin dhe mpiksjen e gjakut

841
0

Laurel është një nga këto bimë të dobishme, e cila shpesh përdoret si erëza ushqimore, por me sa duket mund të ofrojë përdorime të shumëfishta.
Ju mund të gjeni lehtësisht dafinat në tregje dhe në dyqanet e ushqimore. Ja çfarë mund të trajtojë:
•Problemet nervit ciatic
• Dhimbje koke dhe migrenë
• Dobësi dhe energji të ulët
• Kistet
• Spazma
• Artritin
• Infeksionet e lëkurës
• Dhimbje barku dhe gazra
• Gërhitjen
• Simptomat para menstruacioneve
• Depresioni
Të gjitha që duhet të bëni për të shijuar këto përfitime është pirja e çajit të dafinës, e cila përgatitet si më poshtë:
përbërësit:
30 gram laurel (gjethe të thata dafine)
Uji
Udhëzime:
Shto gjethet e thata sapo uji vlon, dhe lërini për disa minuta. Pastaj, hiqni enën nga nxehtësia, mbuloni atë dhe lëreni shumë të ftohetë. Për efektet më të mira, pini çajin e dafinës dy herë në ditë, në mëngjes dhe në mbrëmje. Gjethet e kësaj bime janë jashtëzakonisht të shëndetshme dhe posedojnë këto veti mjekësore:
– Lehtëson dhembjen. Për lehtësimin e dhimbjeve të muskujve, ziej 5 gjethe dafinne në 1 litër ujë dhe shtoni atë në vaskë e mbajeni për 15 minuta.
– Këto gjethe janë të pasura me hekur, kalium, vitaminë C, A, kalcium, magnez dhe mangan.
– Ato ndihmojnë tretjen, dhe trajtojnë ulcera stomaku, dhimbje barku dhe fryrje.
– Qetësojnë dhimbjen e artritit. Thjesht hiqni vajin e këtyre gjetheve në nyjet e prekura.
– Për të trajtuar infeksionet e lëkurës, aplikoni një kompresë të ngrohtë me lëngun gjetheve të dafinës në zonën e prekur. Gjethet e Laurel kanë veti të fuqishme antibakteriale dhe antifungale.
– Çaji i gjetheve të dafinës lufton çështjet e frymëmarrjes, kollës, gripin dhe ftohjet. Thjesht aplikoni fasha të ngrohta në gjoks me lëngun e marrë nga zierja e dafinës.
– Gjethet e dafinës janë të dobishme në rastin e diabetit, pasi ato rregullojnë nivelet e sheqerit në gjak.
– Përdorni një shpëlarje me gjethet e dafinës për të parandaluar zbokthin

Burimi: healthy-life-box
©gatuajshendetshem/a.c./