“Kiara”, cikloni që godet Europën në fundjavë, ja cfare ndodh me vendin tone

1353
0

Fundjava pritet te sjelle kushte të motit ek strem në Britani dhe Europën Perëndimore ku Cikloni Kiara, sjell nga Atlantiku stuhi ere me shpejtësi mbi 130 km/h dhe dallgëzim 10 ballë.

Edhe reshjet që do të shoqërojnë Kiarën, pritet të jenë mbi 100 mm në 24 orë, për shumë qytete në Britani, Francë, Belgjikë dhe Hollandë.

Por, për shkak të temperaturave të larta në zonat perëndimore të Europës, priten rrebeshe shiu, stuhi breshëri dhe shumë më pak dëborë.

Gjatë javës tjetër, pritet që stuhia Kiara të depërtojë drejt Europës qendrore duke arritur brigjet perëndimore të Ballkanit rreth mesjavës që vjen.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.