Itali/ MOTI: Bën ftohtë, por më e keqja nuk ka ardhur, së shpejti do të shkojë nën zero, ja kur

427
0

Temperaturat në rënie: do të shkojë nën zero në ditët në vijim

Ka ardhur koha për të veshur veshje më të rënda: tashmë është ftohtë në realitet, sidomos gjatë natës dhe herët në mëngjes, por më e keqja do të vijë në ditët në vijim, kur temperaturat do të shkojnë patjetër drejt një klime dimërore. Termometrat do të kenë rënie të theksuar dhe madje do të përfundojmë nën zero, me ngrica të përhapura këtë herë.

Italia nga pikëpamja meteorologjike do të ndahet në dysh: duke nisur nga e marta e 21 nëntorit do të fillojë të zhvillohet një vorbull ciklonike, duke ndikuar mbi të gjitha rajonet qendrore dhe jugore për kushtet e motit të keq dhe duke përfshirë të paktën fillimisht, edhe Emilia-Romagna.

I FTOHTI
Në veri, falë kushteve të motit aktualisht më të qëndrueshme dhe qiellit më të pastër gjatë natës, temperaturat minimale tashmë janë mjaft të ulëta. Mirëpo ditën e martë 21 rritja e vranësirave do të shkaktojë rritje të lehtë të temperaturave gjatë orëve të natës.

Duke nisur nga e mërkura e 22 nëntorit, megjithatë erërat e ftohta nga kuadratet verilindore do të intensifikohen, te thirrura nga qarkullimi ciklonik në veprim në Italinë Qendrore. Temperaturat maksimale do të nisin rënie graduale në zonat qendrore dhe jugore, duke paralajmëruar rënie më të theksuar në 24 orët në vijim.

Të enjten e 23 nëntorit, ndërsa në veri do të shohim zgjime jashtëzakonisht të ftohta për shkak të qiejve më të kthjellët, me temperatura që bien edhe nën zero në shumë zona të Luginës së Po, termometri do të shënojë një rënie të qartë gjatë ditës në rajonet qendrore dhe jugore. me vlera që mund të bien edhe nën mesataren klimatologjike për periudhën.

I ftohti do të përforcohet nga erërat e forta verilindore, për shkak të efektit të “wind chill”, i njohur edhe si faktori i ftohjes së erës. Ky term tregon ndjesinë e të ftohtit në lëkurën e ekspozuar, për shkak të kombinimit të temperaturave të ulëta dhe erës. Ky fenomen ndodh sepse lëvizja e ajrit përshpejton humbjen e nxehtësisë nga sipërfaqja e trupit, duke intensifikuar ndjesinë e të ftohtit në krahasim me temperaturën aktuale të ajrit.

Duke hedhur një vështrim përpara, nëse parashikimet aktuale konfirmohen, duke nisur nga e premtja, 24 nëntor, presim një ndryshim të ngadaltë të qarkullimit atmosferik mbi Italinë, me afrimin e një shifre të dobët të presionit të lartë.
Për këtë arsye pritet një rritje e lehtë e temperaturave maksimale, ndonëse netët do të vazhdojnë të jenë mjaft të ftohta, sidomos në veri dhe në luginat e brendshme të Qendrës ku do të vijojnë të formohen ngrica të shumta dhe të përhapura.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.