Harrojini negociatat këtë vit, Merkel ‘i mbyll derën’ Shqipërisë, ja cfare thote per vendin tone

273
0

Kancelarja gjermane Angela Merkel gjatë një takimi virtual me Komisioneve të Çështjeve për Europën, ka folur edhe për çeljen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Ajo është shprehur se Shqipëria ka bërë përparime, por nuk mund të premtojë se hapja e negociatave do të ndodhë këtë vit, ndërsa u shpreh se do të ndodhë shumë shpejt.

“Në rastin e Shqipërisë çështja është pak më ndryshe. Me gjithë përparimet, nuk mund të premtoj se do të ndodhë që këtë vit, por shumë shpejt”, tha Merkel.

Për sa i përket Maqedonisë s ëVeeriut, Merkel është shprehur se shpreson që ky shtet t’i rregullojë marrëdhëniet me Bullgarinë dhe të hapet Konferenca Ndërqeveritare që këtë vit.

Ministrat e Jashtëm të BE-së do të mblidhen në 7 dhjetor dhe do të vendosin për çeljen zyrtare të negociatave me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë.

Për shkak të grindjes mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut për përkatësisë historike të maqedonasve, Bullgaria ka paralajmëruar se do të vërë veton për hapjen e konferencë së parë ndërqeveritare.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.