Hapja e shkollave rriti infektimet, Ministrja e Arsimit publikon mesazhin ne ..

513
0

Hapja e shkollave rriti infektimet nga koronavirusi, si dhe fatalitetet brenda këtyre institucioneve. 7 mësues kanë nderruar jete deri tani nga komplikacionet e virusit, pjesa më e madhe, të infektuar gjatë dy muajve nga fillimi i mësimit.

Ministrja e Arsimit, Evis Kushi, në profilin e saj në Facebook ka publikuar një tjetër mesazh ngushëllues për një tjetër mësues që nuk ka mundur t’i mbijetojë komplikacioneve.

Mbi 200 arsimtarë janë në izolim, të infektuar nga virusi, por edhe raste kontakti. Ndërkohë, 6 mësues në gjendje më të rëndë shëndetësore janë shtruar në spitalet Covid.  

Pavarësisht rritjes së infektimeve, si te mësuesit, ashtu edhe te fëmijët, për ekspertët aktualisht nuk mund të flitet për mbyllje të shkollave. Deri tani, mbyllja e shkollave dhe e klasave është bërë e pjesshme, në varësi të numrit të të infektuarve.

Të vetmet institucione arsimore që nuk u hapën janë universitetet. Viti akademik filloi dhe po zhvillohet “online”, pasi për ekspertët, studentët përbëjnë rrezik të madh për transmetimin e virusit. 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.