Habit Artan Hoxha: Kam ikur dhe unë me kamion për Angli

243
0

Gazetari i njohur investigativ Artan Hoxha foli mbrëmë rreth kalimit të kufirit në Angli.

Gazetari ka habitur të gjith kur tha se dhe ai në të kaluarën ka ikur ilegalisht si emigrant.

I ftuar në emisionin Repolitix, Artan Hoxha u shpreh se tashmë ikja në Angli është një problem serioz dhe pagesat për të shkuar atje janë rritur.

“Shqiptarët në këto 30 vite, duke më përfshirë edhe mua ilegalisht kam ikur për shkak të kushteve të jetesës, varfërisë, për një të ardhme më të mirë. Kuksianët fillimisht përdornin dokumente të ish-Jugosllavisë.

Ky lloj emigrimi, nëse ke ndërmend të ikësh nuk lodhesh fare, pasi janë si agjencitë turistike, ‘Travel’ por nuk e shënojnë, por dihet se kush con njerëz në Londër.

Ata i fusin në kamionë të mbyllur, pasi nuk ka rrugë tjetër”, tha Artan Hoxha.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.