Covid: Greqia prezanton e para platformën e saj Green Pass, Shqiperia mbetet jshte

328
0
epa08615232 Passengers wearing protective face masks enjoy watching and taking photos of the sunset from the deck of the ferry boat 'Nissos Mykonos' while sailing in the Aegean sea, Greece, 20 August 2020. EPA/DIMITRIS TOSIDIS

Greqia prezantoi sot platformën e saj për certifikatën dixhitale Evropiane Covid, duke u bërë kështu një nga vendet e para të BE-së Kjo u njoftua nga Nënkryetari i Komisionit Evropian Margaritis Schinas.

“Platforma greke e certifikatës dixhitale është një nga të parat që është gati të fillojë”, tha Schinas në praninë e Presidentit të Këshillit Evropian Charles Michel. Athina ishte një nga kryeqytetet e para të Bashkimit Evropian, së bashku me Madridin, për të mbështetur idenë e një çertifikate vak sinimi për të lejuar rifillimin e udhëtimeve dhe turizmit.