10 Shenjat që tregojnë se keni parazitë në trup dhe 5 ushqimet që i luftojnë ato

35794
0

10 shenjat më të mira mund të keni një parazit:

1. Kapsllëk i pashpjegueshme, diarre, gazra, ose gurgullima te zorreve
2. Keni pasur diarre gjatë udhëtimit ndërkombëtar
3. Keni një histori të helmimit me ushqim dhe akoma keni të bëni me problemet e tretjes
4. Keni vështirësi të bini në gjumë dhe zgjoheni shpesh gjatë natës
5. Kërcisni dhëmbët ndërsa flini (Bruksizmi)
6. Keni acarime të lëkurës, skuqje, ekzema ose rosacea për arsye të pashpjegueshme
7. Keni dhimbje të muskujve dhe nyjeve
8. Ju kurrë nuk ndiheni të ngopur pas ngrënies tuaj
9. Keni anemi ose mungesë të hekurit
10. Keni shpesh lodhje, depresion, lodhje ose apati

Nëse e keni njohur veten duke lexuar këto simptoma, mos e goditni butonin e panikut ende! Nënë Natyra ka mbrapa!

Ka disa bimë dhe ushqime magjike që mund të hani për të ndihmuar në heqjen e parazitëve tuaj.
5 bimët dhe ushqimet që mund të vrasin parazitët e brendshëm Natyrisht

Ky informacion nuk ka për qëllim të jetë zëvendësues i këshillave mjekësore profesionale, diagnozës ose trajtimit dhe është vetëm për informacion. Gjithmonë kërkoni këshillën e mjekut tuaj ose një ofruesi tjetër shëndetësor të kualifikuar me ndonjë pyetje në lidhje me gjendjen tuaj mjekësore dhe / ose mjekimin aktual. Mos e shpërfillni këshilla mjekësore profesionale ose vononi duke kërkuar këshilla ose trajtim për shkak të diçkaje që keni lexuar këtu.

1. Hudhër
Hudhra ka fuqi super. Ajo ka treguar të luftojë në mënyrë efektive kundër viruseve, kërpudhave, baktereve, parazitëve dhe kancerit. Ajo është gjithashtu e fuqishme kundër parazitëve të thithjes së gjakut si mushkonjat, ticks dhe pleshtat.

2. Pelini (Artemisia absinthium)
Pelini (Artemisia absinthium) është një barishte me lule të vogla verdhë-jeshile. Gjethet dhe lulet janë të fuqishme për problemet tuaja të stomakut dhe pelia është ilaçi i përsosur për krimbat e zorrëve (vini re se pelia duhet të shmanget nga gratë që mbajnë gji). Pervec gjithashtu posedon veti të forta antimikrobike dhe mund të jetë i dobishëm për infeksione të tjera përveç parazitëve.

3. Karafili
Vaj esencial me karafil shkrin vezët e gjetura në zorrët e lënë pas nga krimbat. Ajo mund të jetë e vetmja barishte që shkatërron pothuajse të gjitha vezët e parazitëve. Është jashtëzakonisht i fuqishëm kur përdoret në lidhje me arrë të zezë dhe pelin, sepse truri thyen ciklet e jetës së parazitëve. Karafil është antibacterial, antiviral dhe antifungal, kështu që sa tepër i fuqishëm mund të jetë. Karafilet përdoren për të shije tek gjellët dhe mishrat e pjekura, byreket, turshite, pjatat indiane, çajrat dhe mushti.

4. Trumza
Trumma është një nga bimët më të mrekullueshme për stimulimin e thymusit, një gjëndër e madhe e sistemit tuaj imunitar. Tymë stimulon mbrojtjen natyrore të trupit tuaj. Vaj trumbi jo vetëm që mund të eliminojë rritjen e shumë parazitëve, por gjithashtu mund t’i vrasë ato në traktin e zorrëv. Mund të përdorni trumzë në praktikisht çdo pjatë që dëshironi, së bashku me borzilok, rozmarinë, oregano dhe erëza të tjera. Ju gjithashtu mund ta përdorni atë vetëm të thatë ose të freskët.

5. Vaji i rigonit
Oregano naftës është tepër i fuqishëm dhe një nga bimët më efektive që ju mund të përdorni kundër të gjitha llojet e problemeve, duke përfshirë parazitët. Ajo është e mbushur me nivele jashtëzakonisht të larta të antioksidantëve të lirë radikal-dërrmues. Oregano naftës është gjithashtu antiparasitic, antiviral, antibacterial dhe antifungal, duke e bërë atë një vrasës i fuqishëm ende mbrojtëse që mund të rivendosur mjedisin mikrobike në zorrët tuaj. Ju mund të përdorni vajin e rigon si një tretësirë, çaj, ose si një vaj esencial.

/©10gjera.com
përktheu m.c./