Zv/ministrja greke paralajmërim të fortë për Shqipërinë

543
0

Nje tjeter reagim nga Athina zyrtare. Zv/ministrja greke e rendit, Katerina Papakosta ka thene sot se me Shqipërinë, Greqia duhet të hapë një dialog të sinqertë për të drejtat e minoritetit.

“Ne me Shqiperine duhet te hapim një dialog të sinqertë dhe të thelle për të drejtat e pakicës kombëtare në funksion të perspektivës evropiane, gjendjes dhe zbatimit te tyre te plote. Ashtu si ka kerkuar Shqipëria për shqiptarët jashtë vendit autonominë apo dhe pavarësine, duhet t’i japë minoritetit të gjithë të drejtat qe i takon. Ky përben dhe një kusht nga BE për integrimin europian”- ka thene ajo, ashtu si raportojne sot mediat greke.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.