Zgjatja e valës së të nxehtit afrikan, nga e mërkura arrin kulmin, ja sa do të zgjasë?

407
0

Flakët e të nxehtit afrikan do të insistojnë në Itali veçanërisht nga e mërkura 20: temperaturat do të rriten deri në 40 gradë edhe në veri.

Vala e katërt intensive e të nxehtit të verës në Itali do të arrijë kulmin e saj nga e mërkura 20, por sa do të zgjasë ajo? Ajo që po përjetojmë është një valë e jashtëzakonshme dhe shumë afatgjatë e të nxehtit: sipas parashikimeve të fundit, nxehtësia e madhe, e cila do të arrijë kulmin mes datës 20 të mërkurë dhe fundjavës së datës 23 dhe 24, mund të vazhdojë të prekë rajonet qendrore-jugore. madje deri në fillim të javës së fundit të korrikut.

Në veçanti, e mërkura 20 do të jetë një ditë kryesisht me diell. Me pak vranësira nga mesi i ditës në zonat malore të veriut dhe në brendësi të Siçilisë. Midis pasdites dhe mbrëmjes ekziston rreziku i disa shirave ose stuhive në Alpe, më shumë gjasa në Dolomite.

Temperaturat do të rriten në veri dhe në brendësi të Qendër-Jug, ndërsa në vende të tjera do të jenë të palëvizshme. Do të jetë një ditë shumë e nxehtë në të gjithë Italinë, Veriun, Toskanën, Lacio dhe Umbria dhe Sardenja, duhet të arrijmë 35 gradë, me majat 38-39 gradë në Toskanë dhe Sardenjë. Erëra të dobëta, përveç përforcimit të erës përgjatë brigjeve. Dete të qetë ose pak të valëzuar.

Piku i nxehtësisë në mesjavë: sa do të zgjasë?

Në ditët në vijim, mes të enjtes 21 dhe fundjavës 23 dhe 24 korrik, konfirmohet një intensifikimi i mëtejshëm i valës së të nxehtit, i cili konfirmohet të jetë i jashtëzakonshëm dhe shumë intensiv. Moti do të jetë kryesisht me diell me vranësira të pakta në zonat malore dhe rrezikshmëri të ulët për dukur.

Vapa do të bëhet edhe më e fortë nga veriu në jug dhe kjo situatë mund të zgjasë për shumë ditë. Piku 40 gradë do të mund të arrihen edhe në veri, ku nuk përjashtohet edhe arritja e rekordeve të reja.

Sipas parashikimeve të fundit, vala e të nxehtit mund të vazhdojë edhe në fillim të javës së fundit të korrikut për rajonet qendrore-jugore.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.