Zbulohet Gjarpri më i madh në botë, një anakonda 8 metra e gjatë (VIDEO)

126
0

Gjarpri më i madh në botë u zbulua në pyllin e Amazonës dhe është 8 metra i gjatë dhe peshon dyqind kilogramë. Ajo që e bën këtë zvarranik edhe më mbresëlënës është koka e tij, aq e madhe sa ajo e njeriut. 

Është Anakonda e Gjelbër Veriore dhe u gjet nga profesori dhe prezantuesi i TV Freek Vonk. Ai ka publikuar një video në profilin e tij në Instagram ku shihet duke notuar nën ujë me Anakondën. 

Deri më tani, vetëm një specie e Anakondës së Gjelbër, e quajtur edhe Anakonda Gjigante, ishte njohur në Amazon.