Vini re! Kjo sëmundje nuk ka shërim, shumë njerëz e marrin sepse bëjnë këto gabime trashanike

751
0

Lëkurë e vdekur, qime, djersë, duke përfshirë lëngjet e trupit, lundrojnë në të njëjtin ujë kur ne notojmë.

“Një i rritur liron mesatarisht 14 gram të substancave çdo herë që not”, thotë Kelly Reinolds, e specializuar në kërkimin e sëmundjeve të shkaktuara nga mikrobet dhe profesoreshë në Universitetin e Arizonës. Megjithatë, lëngjet e ndotura të trupit në përgjithësi nuk përbëjnë ndonjë rrezik për notarët e tjerë, pasi shumica e mikrobeve janë të padëmshme.

Është e vërtetë se klori i përdorur në pishina gjithashtu eliminon bakteret, viruset dhe mikrobet të tjera. Megjithatë, për fat të keq, ka patogjene shumë agresive që mund të rezultojnë të jenë një kërcënim i vërtetë shëndetësor.

Për shembull, mund të jetë e rrezikshme të notosh pasi të keni pasur diarre. Pasi të jeni shëruar, duhet të shmangni vajtjen në pishinë për të paktën dy javët e ardhshme. “Edhe nëse ndiheni mirë dhe nuk keni simptoma, ju mund të lironi miliona, madje edhe miliarda mikrobe në pishinë”, thotë profesoresha Reynolds. Gjithashtu, para se të hyni në ujë, gjithmonë duhet të bëni një dush dhe është shumë e rëndësishme të përpiqeni të mos e gëlltisni ujin e pishinës.

Një studim shqetësues që është kryer në Shtetet e Bashkuara ka treguar se shumica e njerëzve nuk i ndjekin këto rregulla. Një i rritur në katër shkon në pishinë edhe pasi ka patur një rast akut të diarresë. Gjysma e të intervistuarve pranojnë se kurrë, ose pothuajse kurrë nuk bëjnë dush para notit, ndërsa tre të rritur nga pesë pohojnë se kanë gëlltitur ujë, ndërsa ishin në pishinë.

Situata aktuale në Shtetet e Bashkuara tregon se mos ndjekja e këtyre rregullave mund të ketë pasoja shumë të rrezikshme. Për shembull, higjiena e dobët mund të sjellë një sëmundje që nuk ka kurë të quajtur cryptosporidiosis. Këto parazite transmetohen nga personi në person në ujin e pishinës. Nëse ju aksidentalisht pini ujin dhe keni një sistem imun të dobët, ju e ekspozoni veten ndaj rrezikut të marrjes së kësaj sëmundjeje. Personat e infektuar kanë këto simptoma: diarre, humbje e oreksit, dhimbje stomaku, ethe dhe humbje peshe, këto mund të zgjasin rreth dy javë. Në disa raste është e mundur të kontraktohet sëmundja pa paraqitur ndonjë simptomë, megjithatë është e rëndësishme që të ndiqni rregullat e duhura të higjienës për të shmangur atë, sepse deri më sot nuk ka shërim.

Këto parazitë janë shumë rezistent dhe mund të mbijetojnë për shumë ditë në ujë me klor. Por për fat të keq, këto nuk janë kërcënimi i vetëm për notarët. Llojet e tjera të mikrobeve që mund të jenë derdhur në ujë janë për shembull, hepatiti A, Escherechia Coli (E. Coli) dhe ethet tifoide të shkaktuara nga bakteret Salmonella.

Është shumë e rëndësishme të jemi të vetëdijshëm për rreziqet e tjera shëndetësore që mund të hasim në pishina. Për shembull, këmbët e atletit mund të shmangen duke përdorur këpucë kur ecni rreth pishinës dhe i mbani këmbët të thata. Infektimi i syve shkaktuar nga uji me klor është një problem shumë i zakonshëm që mund të shmanget duke përdorur syze. Pezmatim i lëkurës është një sëmundje që mund të kontraktohen në pishinë, pas një periudhe inkubacioni tetë-ditore mund të çojë në inflamacion dhe acarim të ashpër të lëkurës po ashtu mund të pësoni infeksione të dëgjimit, gojës ose fytit.

Gratë gjithashtu duhet t’i kushtojnë vëmendje mykozave vaginale dhe infeksioneve të fshikëzës. Për të shmangur këto probleme, mos harroni të lani ose të ndryshoni kostumin pas notit në pishinë dhe mos e mbani për një kohë të gjatë kur është i lagësht.

Këto janë rregullat e thjeshta që duhet të ndiqni nëse nuk doni të keni surpriza të këqija. Thjesht, bëni një dush para se të hyni në ujë dhe mos të shkoni në pishinë për disa javë pasi nuk keni qenë mirë. Burimi: Health/ Përshtati: ShkodraNews