Vëmendje! Po vjen anticikloni më pas do të ndryshojë gjithçka. Moti surprizon sërish të premten

1429
0

Sa herë kthejmë sytë nga Italia për të parashikuar se si do jetë koha edhe në Shqipëri?

Më të vjetrit na kanë thënë se shiu vjen nga Italia.

E sot, sinoptikanëve të fqinjit përtej Adriatikut po ju referohemi për të ditur se deri kur do kemi shi.

Ata thonë se është duke u afruar një anticiklon nga Azoret. Këto janë ditët e fundit të paqëndrueshmërisë, nga sa parashikojnë ekspertët e “Il Meteo”.

Ftohtë dhe shi, por të premten në Itali mbërrin vera.

Por, përpara afrimit të valës së nxehtësisë do të ketë – sipas tyre, – edhe një rënie tjetër temperaturash. Grahmat e fundit këto të frontit të ftohtë të përplasur mbi Itali dhe pjesë të tjera të Europës, fundjavën që shkoi, me reshje të dendura e mot të zymtë.

Mesjava në fakt duket se do të jetë me stuhi, sidomos në lindje të kontinentit të vjetër. Situata nuk duket shumë e mirë as në rajonin e Mesdheut për disa ditë. Është pikërisht ky sistem i paqëndrueshëm që kalon nëpër Korsikë, Sardenjë, më lart në Itali dhe në disa pjesë të Ballkanit, të cilit i faturohet një fundmaji kaq i ftohtë.

Por, pas kësaj duket se dielli, të paktën për disa vende do të shndërrijë sërish. Nga e premtja, anticikloni sjell një të ngrohtë të qëndrueshëm në veri të Italisë dhe termometri do të arrijë të tregojë 30 gradë Celsius, siç edhe duhej të pritej nga një muaj i zakonshëm qershori.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.