Vdes pasagjeri nga turbulencat, si avioni ra 1800 metër në 3 minuta, kush nuk kishte rripin..

199
0

Të tjera detaje kanë dalë mbi ngjarjen e rëndë të ndodhur në një fluturim në linjën Londër-Singapor, ku një 73-vjeçar britanik humbi jetën pas turbulencave të avionit në ajër.

Sipas mediave të huaja, të cilat citojnë zyrtarët tajlandez, dyshohet se 73-vjeçari ka humbur jetën pas një ataku kardiak në zemër.

Dhjetëra të tjerë janë plagosur pasi pasagjerët përshkruajnë njerëzit që “u hodhën në tavan”.

Fluturimi SQ321 i Singapore Airlines nga Heathrow u detyrua të bënte një ulje emergjente në Bangkok pas incidentit.

Shtatë persona u plagosën rëndë dhe të tjerët u lanë me lëndime më të lehta – kryesisht në kokë, tha kreu i aeroportit tajlandez.

Avioni u ngrit në orën 22:38 me orën e Mbretërisë së Bashkuar të hënën, por duhej të devijohej për në Bangkok, duke u ulur në orën 15:45 me orën lokale të së martës (9:45 me orën e Mbretërisë së Bashkuar).

Ai po fluturonte në lartësinë 11,280 metër, përpara se të binte 1,830 metër në rreth tre minuta, sipas të dhënave të gjurmimit të fluturimit.

Pasagjeri Dzafran Azmir, 28 vjeç, tha: “Papritmas avioni fillon të anohet dhe aty po dridhej, kështu që unë fillova të përgatitem për atë që po ndodhte dhe shumë papritur pati një rënie shumë dramatike, kështu që të gjithë të ulur dhe pa vendosur rripin e sigurimit u hodhën menjëherë në tavan.”

Ai shtoi: “Disa njerëz goditën kokat e tyre në kabinat e bagazheve sipër dhe e shkatërruan atë, ata goditën vendet ku janë dritat dhe maskat, të cilat u thyen.”

Kittipong Kittikachorn, kreu i Aeroportit Suvarnabhumi të Bangkok, u tha gazetarëve se një pasagjer mashkull kishte vdekur nga arresti kardiak.

Ai tha se rreth 30 njerëz u plagosën gjithsej, duke përfshirë të paktën një anëtar të ekuipazhit dhe se shumë pasagjerë nuk mund të ecnin dhe duhej të ndihmoheshin nga avioni.

Disa njerëz me lëndime të lehta tashmë janë larguar nga spitali dhe janë gati të udhëtojnë përsëri në Singapor, shtoi Kittikachorn.