Vajza organizon vrasjen e prindërve të saj: Ishin fanatikë, nuk më linin të bëja asgjë!

172
0

Natën e 8 nëntorit 2010 një grua e re me emrin Jennifer Pan njoftoi oficerët se ishte në shtëpi me prindërit e saj kur njerëz të armatosur hynë në shtëpi dhe kërkuan para. Vajza tha se sulmuesit e lidhën atë, qëlluan të dy prindërit e saj dhe u larguan. Ndërsa Jennifer iu lut oficerit të dërgonte ndihmë, babai i saj, Huei Hann, mund të dëgjohej duke bërtitur për ndihmë në sfond. Nëna e saj, Bich Ha vdiq menjëherë.

Por ajo që ndodhi në të vërtetë atë natë tronditi Kanadanë. Në fillim, Pans duket se janë viktima aksidentale të një pushtimi vdekjeprurës të lagjes së tyre të qetë të banimit. Por ndërsa dolën më shumë detaje, u bë e qartë se Jennifer dinte më shumë për atë që ndodhi atë natë sesa po lejonte të vazhdonte.

” What Jennifer Did “, një dokumentar i ri nga Jenny Popplewell (Vrasja Amerikane: Familja Next Door) që shfaqet premierë në Netflix më 10 Prill, kujton atë natë të tmerrshme, duke u mbështetur në pamjet nga intervistat e policisë dhe intervistat e reja me detektivë dhe miq të familjes, në për t’iu afruar të vërtetës.

“Ishin fanatikë me mua, nuk më linin të bëja asgjë,” u shpreh ajo.

Prindërit e Jennifer-it kishin pritshmëri jashtëzakonisht të mëdha prej saj. Ajo u detyrua të merrte mësime për piano në moshën katër vjeçare si dhe mësime për patinazh artistik, ku ushtronte shumicën e ditëve të javës. Prindërit e shtynë atë në sport sepse kishin shpresa që ajo të bëhej patinatore olimpike, derisa ajo çau një ligament në gju.

Jennifer ndoqi shkollën e mesme katolike Mary Ward, ku i binte flautit në grupin e shkollës dhe prindërit e saj monitoruan aktivitetet e saj jashtëshkollore shumë nga afër. Asnjëherë nuk u lejua të dilte kur ishte në shkollë të mesme apo të ndiqte një kërcim, nga frika se këto aktivitete do ta largonin nga detyrimet e saj akademike. E reja gjithashtu nuk lejohej të merrte pjesë në ndonjë festë dhe në moshën 22-vjeçare nuk kishte shkuar kurrë në një klub, nuk kishte pirë kurrë pije, nuk kishte vizituar kurrë shtëpinë e një shoqeje ose kishte shkuar me pushime pa familjen e saj.

Çfarë bëri Jennifer?

Në kohën e krimit, Jennifer jetonte në të njëjtën shtëpi me prindërit e saj. Për 10 vjet, ajo shmangu zhgënjimin e tyre duke i gënjyer për arritjet e saj, duke përfshirë pranimin në kolegj. Ajo u tha prindërve se po studionte për t’u bërë farmaciste dhe madje falsifikoi një diplomë për të përfunduar historinë e saj të rreme. Një mik i saj nga shkolla e mesme, Daniel Wong , ishte një tregtar droge dhe kishte një precedent penal. Të dy u takuan, por prindërit e saj nuk e miratuan kurrë lidhjen e tyre dhe kur zbuluan se Jennifer kishte gënjyer për ndjekjen e kolegjit, ata u tërbuan dhe e ndaluan atë të kalonte kohë me Wong.

E zemëruar nga kufizimet e prindërve të saj dhe me shpresën për të trashëguar një pasuri prej 500,000 dollarësh dhe për t’u çliruar nga prindërit e saj shtytës, Pan më në fund ndërmerr veprime drastike dhe tronditëse, duke i kërkuar Wong-ut ta ndihmojë atë të organizojë një plan për të vrarë prindërit e saj. Vrasja do të dukej si një grabitje e shkuar keq, me veten duke luajtur rolin e dëshmitares së pafuqishme. Tre vrasës (David Mylvaganam, Lenford Crawford dhe Eric Carty) hynë në shtëpinë e Pan, qëlluan për vdekje Bich Ha dhe plagosën rëndë Huei Hann.

Hetuesit e policisë kuptuan se Jennifer kishte sajuar një rrjet gënjeshtrash në vitet para sulmit por me nënën e saj të vrarë dhe të atin në koma, ajo fillimisht ishte e vetmja dëshmitare okulare e ngjarjeve të 8 nëntorit. Kjo ndryshoi kur babai i saj doli nga koma – dhe i tha policisë se vajza e tij dukej se i njihte njerëzit që hynë në shtëpinë e tyre.

Në intervistën e saj të tretë me policinë lokale, Jennifer më në fund rrëfeu se i kishte punësuar vrasësit dhe se kishte lënë shtëpinë e saj të hapur – edhe pse ajo pretendoi se në të vërtetë kishte rregulluar që ata të synonin atë dhe jo prindërit e saj. Por detektivët mësuan se kjo ishte në fakt përpjekja e dytë e Jennifer-it për vrasje me pagesë: Dhjetë muaj më parë, ajo i kishte kërkuar një të njohuri tjetër që të vriste prindërit e saj.

Huei Hann Pan dëshmoi si dëshmitare e prokurorisë në gjyqin e vitit 2014, në të cilin Jennifer u dënua me burgim të përjetshëm me mundësinë e lirimit me kusht pas 25 vitesh. Wong, Mylvaganam dhe Crawford gjithashtu u dënuan dhe morën të njëjtin dënim dhe mundësinë e provës. Çështja e Carty-t u hodh poshtë si gjyq, por në dhjetor 2015 ai u dënua me 18 vjet burg pasi u deklarua fajtor për komplot për të kryer vrasje, me mundësinë e lirimit me kusht pas nëntë vjetësh. Ai vdiq në burg në vitin 2018.

Jennifer u urdhërua nga gjykata që të mos kishte më kontakte me familjen e saj. Aktualisht ajo ndodhet në burg, megjithëse vazhdon të ruajë pafajësinë e saj. Në maj 2023, Gjykata e Apelit në Ontario vendosi se juristët duhet të kishin qenë në gjendje të zgjidhnin midis vrasjes së shkallës së dytë ose vrasjes nga pakujdesia si vendime të mundshme dhe përmbysi dënimet për vrasje të shkallës së parë të Jennifer, Wong, Crawford dhe Mylvaganam. Gjykata e Lartë e Kanadasë aktualisht është duke vendosur nëse do ta dëgjojë apo jo çështjen.