Vajza nuk e deshi se s’kishte shtëpi në Tiranë, korçari i kthen përgjigje: Ty dhe familjes tënde…

32843
0

Tirana është bërë kryeqendra jo vetëm për të rinjtë që duan të ndërtojnë aty të ardhmen por edhe për moshat më të mëdha. Megjithatë një pjesë e mirë e shqiptarëve që duan të jetojnë brenda territorit zgjedhin pikërisht kryeqytetin për veten dhe fëmijët e tyre.

Kështu ka qenë edhe dëshira e dy prindërve nga një fshat i Tiranës të cilët dëshironin që vajza e tyre të martohej me një djalë që kishte shtëpi në kryeqytet.

Vetë vajza ka rrrëfyer historinë e saj për JOQ duke thënë se ajo ishte dashuruar me një djalë nga Korça, por ai nuk e bleu dot një shtëpi në Tiranë. Për këtë arsye ajo e ka ndarë por megjithatë është shprehur e frikësuar se mos ndoshta i ndodh ndonjë gjë ngaqë s’do ta përballonte dot ndarjen.

Vajza shkruante:
Pershendetje JOQ!jam nje vajze nga nje fshat i tiranes.para 5 vjetesh njoha nje djale ne fb nga korca.iku itali flisnim dite e nate.nuk qendroi ahume itali dhe kur erdhi u takuam.per mua ka qene dita me e lumtur. ai me premtoi se do blinte shtepi ne tirane e do jetonim bashke pasi familja ime nuk donte nje dhender qe mos kishte shtepi ne tirane. ai nuk e blevi dot ate shtepi dhe une i dhashe fund lidhjes mgjths e doja. ai nuk donte te ndaheshim me donte vertet por une per ta larguar u solla me nje fjalor shume te ashper. njehere me ka thene qe une nuk jetoj dot pa ty dhe fatit tim nuk i dihet.me thoni kam vepruar drejt apo gabim? kam frike vertet se do i beje gje vetes.flm.”

Mirëpo ditën e sotme i riu nga Korça i ka kthyer përgjigje duke i thënë se asaj dhe familjes së saj ai i ka lënë Zotin për të gjykuar dhe se ajo mund të rrijë e qetë pasi ai s’ka ndërmend t’i bëjë gjë vetes.

Djali nga Korça shkruan:
Pershendetje JOQ!doja ti pergjigjesha asaj vajzes nga fshati i tiranes qe kishte frike se ai djali qe kishte lene mos i bente gje vetes.une jam ai djali .dhe i them se mos ki merak se nuk i bej gje vetes per ty jo.une nuk jam perfekt e as pretendoj te jem.vetem nje gje do ti them:ty dhe familjes tende ju kam lene zotin.”