Vajza me dy diploma nuk gjen dot punë, shpërthen në lot: Flas edhe 3 gjuhë, ndihem e turpëruar!

1204
0

Fenomeni deri diku është edhe global. Il Messaggero publikoi rastin e një vajze të kualifikuar e cila nuk po gjen dot punë.

Vitet e përgatitjes akademike, përvoja, diploma universitare, masteri dhe njohja e gjuhëve duhet të hapin teorikisht shumë dyer në tregun e punë. Por e vërteta e trishtueshme është se nuk është gjithmonë kështu. Edhe kur mund të mburresh se ke dy diploma apo edhe njohuri të tre gjuhëve të ndryshme në CV-në tënde. Dëshmi e qartë për këtë është përvoja e një vajze që tregoi në Tiktok kalvarin e saj në gjetjen e një pune të përshtatshme për aftësitë e fituara gjatë viteve të studimit.

Historia e @lohannysant, një vajzë e re që u bë virale në TikTok për vështirësinë e saj për të gjetur punë, pavarësisht përgatitjes akademike dhe aftësive gjuhësore, ka ndezur një debat të rëndësishëm rreth realitetit të botës moderne të punës.

Videoja, e cila shpejt fitoi miliona shikime, tregon gruan e re duke ndarë poshtërimin e saj për të kërkuar punë me pagë minimale, pavarësisht se zotëron dy diploma dhe flet tre gjuhë. Frustrimi i saj për t’u ndjerë e refuzuar dhe e papërshtatshme pavarësisht përpjekjeve dhe investimeve të saj në arsimim është evident. “Ky është poshtërimi më i madh që kam ndjerë ndonjëherë në jetën time,” dhe me diplomat në duar,” shton ajo, “ndihem në siklet sepse po aplikoja për vende me pagë minimale dhe madje i thonë se nuk kanë nevojë për askënd”.

E reja siguron se nuk e priste kurrë të gjendej në këtë situatë, duke qenë se ka dy diploma dhe flet tre gjuhë: «Është e neveritshme. Nëse jam e sinqertë, thjesht dua të jem një TikToker.”

Duke shpjeguar situatën e saj delikate, e reja nuk mund t’i mbajë lotët dhe siguron: “Nuk mund të të tërbohem, kam shumë nevojë për para, kështu që do të vazhdoj të kërkoj punë”.

@lohannysant I got tear stains on my resume 😔😔😔 #nyc #unemployed ♬ original sound – Lohanny