Termometri kalon 42 gradë në hije, ja dy ditët më të nxehta të javës sipas sinoptikanes..

1808
0

Ssipas parashikimeve të sinoptikanes Rezarta Xhakollari, e mërkura dhe e enjtja do të jenë ditët më të nxehta të javës

Diten e sotme pjesa qendrore dhe veriore e vendit te te jene me kthjellime dhe vranesira qe do te shothen ne mesdite dhe mbasdite ndersa në pjesen juglindore e vendit pritet te kemi reshje te izoluara dhe rebeshe afatshkurtra. Edhe pse do te kete vranesira, temperaturat e larta do te jene prezente ne te githe vendin. Edhe ne Kosove priten temperatura te larta dhe kthjellime ne te gjithe qytetet.

Neser, diten e merkure na pret nje dite me diell dhe temperatura te larta qe ne mengjes. Priten te arrihen temperatura 40 grade nje nje pjese te mire te qyteteve te Shqiperise. Edhe ne zonat malore priten temperatura të larta.

Temperaturat e larta do te na shoqerojne per disa dite me mengjese dhe mbremje mbytese me zagushi pershkak edhe te lageshtires se madhe. Dita e enjte pritet te jete dita me e nxehte e kesaj jave.. Parashikimi i Motit