Tërmeti e ndan në mes ullishten, krijohet një humnerë e thellë, dalin pamjet e jashtëzakonshme

11
0

Një ullishte e gjelbëruar u nda në dysh gjatë tërmetit shkatërrues të javës së kaluar në Turqi, duke krijuar një humnerë rreth 300 metra që tani ndan zonën.

Pamjet e jashtëzakonshme të ullishtës së ndarë kanë dalë nga distrikti juglindor Altınozu i Turqisë, i cili kufizohet me Sirinë, duke treguar një humnerë të dhëmbëzuar, si kanion. Thellësia e ndarjes arrin mbi 40 metra.

Krijimi i humnerës tregon fuqinë shkatërruese të tërmetit të së hënës së kaluar me magnitudë 7.8, i cili vrau dhjetëra mijëra njerëz në Siri dhe Turqi dhe shkatërroi blloqe të tëra qytetesh.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.