Tërmet i forte ‘shkund’ Italinë, ja epiqendra dhe magnituda

222
0

Një tërmet i fortë ka shkundur Italinë ditën e sotme.

Tërmeti i regjistruar me magnitudë 4.4 të shkallës Rihter, ishte me epiqendër në Kalabri ne zonen Vibonese.

Lëkundjet janë ndier në të gjithë zonën por deri tani mediat vendase nuk raportojnë për të lënduar apo dëme materiale per momentin.

Per shkak te termetit eshte nderprere sherbimi hekurudhor per te kotrolluar gjendjen e binareve lokal i cili po zevendesohet me linja autobuzash.

Kujtojmë se ditët e fundit Shqipëria, Greqia, Maqedonia dhe Kosova kanë regjistruar lëkundje që kanë alarmuar qytetarët.