Tërhiqet i nxehti afrikan, sinoptikani jep njoftimin e fundit: Do te rikthehet serish diten e..

5
0

Tërhiqet vala e të nxehtit afrikan në vendin tone. Sipas sinoptikanëve kjo situatë moti me temperatura deri në 38 gradë Celcius do të zgjasë shumë pak ditë.

“Fundjava dhe fillimjava sjell tërheqje të përkohshme të masës së të nxehtit duke bërë që maksimalet të luhaten rreth vlerës 38 gradë Celcius në Ultësirën Perëndimore, por pasditen e së martës kemi sërish afrimin e këtyre valëve të të nxehtit duke bërë që maksimalisht të ngjitën edhe 40 gradë Celcius në territorin shqiptar”.

Reshjet e shiut do të jenë të pakta vetëm në zonat malore. Në javën që lamë pas në Shqipëri temperaturat në hije arritën deri në 42 gradë Celcius.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.