Te rritesh mire nje femije do te thote qe prinderit.. Lira Gjika ka nje keshille per te gjithe prinderit, duhet ta lexoni patjeter

5
0

Te rritesh mire nje femije do te thote qe prinderit:

 • Te mos e ushqejne me zorr dhe vend e pa vend.
 • Te mos e shohin se eshte bere pis, por qe eshte kenaqur duke luajtur e eksploruar.
 • Te mos tremben kur luan me uje apo ne shi, por jo ta harrojne pasi jane te zene me smartphon-et
 • Te mos kene frike se ftohet dhe, per te qene prinderit te qete, e veshin trashe.
 • Te mos e puthni pa e pyetur.
 • Te mos dallojne ato qe nuk ben.
 • Te mos lejojne te tjeret ta prekin pa leje apo kur nuk do femija.
 • Te mos lejonje ta pyesin se ke ka xhan.
 • Prinderit ta prezantoje te te panjohurit per femijen dhe jo ti thote “s’ke turp” kur femija heziton te pergjigjet.
 • Te mos i thuhet “ste kam xhan” apo “me turperove” apo “femije i keq”.
 • Te mos e etiketojne simbas nje shenje fizike apo “frikacak”.
 • Te mos e krahasojne me femije te tjere.
 • Ti flitet me ze te qete, pa inat, merzi e bezdi edhe kur ben gabim.
 • Dhe ajo qe eshte me e shpeshta dhe me e renda, prinder mos i genjeni femijet. Lira Gjika

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.