Të gjithë sytë te presidenti Zelensky, por ja kush është Zonja e Parë e Ukrainës (FOTO)

3
0

Prej tre ditësh e gjithë vëmendja është mbi Ukrainën, e cila po përballet me sulmin nga Rusia. Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka pasur një ndikim të madh te populli i tij. Ai përveçse ka përditësuar të dhënat në lidhje me luftën, i ka dhënë gjithashtu kurajo dhe mbështetje të gjithë popullit.

Mediat e huaja shkruajnë se Zelensky vjen ne postin e presidentit të Ukrainës, pas një karriere të gjatë si aktor komedian. Por kohët e fundit popullariteti i tij është rritur ndjeshëm.

E gjithë kjo falë menaxhimit që po i bën konfliktit me Rusinë. Ai në çdo moment shihet pranë ushtarëve ukrainas, e madje refuzoi ofertën e presidentit amerikan, Joe Biden, për largimin e tij nga vendi.

Po kush është Zonja e Parë e Ukrainës dhe roli i saj?

Së fundmi, mediat ndërkombëtare kanë shkruar edhe për bashkëshorten e presidentit ukrainas, Olena Zelensky, e cila është një personazh me shumë ndikim në Ukrainë.

Olena Kiyashko lindi më 6 shkurt 1978 në Kryvyi Rih. Ajo dhe burri i saj i ardhshëm shkuan në të njëjtën shkollë të mesme, por ata nuk ishin takuar kurrë. Shumë nga shokët e saj të klasës, sipas Zelensky, ai i njihte, por jo vetë Zelensky.

Ata u takuan shumë më vonë kur Olena ishte studente në Fakultetin e Inxhinierisë së Ndërtimit të Universitetit Kombëtar Kryvyi Rih. Marrëdhënia e çiftit përparoi me kalimin e kohës; ata qëndruan të lidhur për tetë vjet përpara se të martoheshin më 6 shtator 2003.

Oleksandra, vajza e tyre, lindi më 15 korrik 2004. Zelensky lindi djalin e tyre Kyrylo më 21 janar 2013. Ajo ka studiuar për Arkitekturë, por nuk ka punuar në profesionin e saj. Për disa kohë, Olena ka punuar si skenariste, duke qenë ndër më të talentuarat në fushën e saj.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.