Surprizat e MOTIT, ja cfare prite diten e sotme sipas MeteoAlb

539
0

Sipas MeteoAlb, pritet rënie e vlerave Barike në territorin Shqiptar, për pasojë, orët e paradites do të dominohen nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash të dendura deri në mesditë kur pritet shtim i vranësirave si fillim në veri të vendit dhe gradualisht do të përfshijnë të gjithë territorin duke sjellë reshje shiu e dëbore.

Më të theksuara reshjet do të jenë në zonat veriore dhe verilindore të vendin. Ndërkohë, parashikohet përmirësim i kushteve atmosferike vetëm në orët e vona të mbrëmjes kur do të ketë edhe rikthim të kthjellimeve në pjesën më të madhe të territorit duke lënë me vranësira dhe reshje dëbore zonat malore.

Temperaturat e ajrit do të qëndrojnë kostante në vlerat minimale, por rriten maksimalet në qendër dhe jug duke luhatur vlerat ditore nga 1 °C vlera minimale deri në 20°C vlera më e lartë në e cila do të shënohet në Jug të vendit.

Era do të fryjë mesatare deri e fortë me shpejtësi mbi 65 km/h nga drejtimi permanent verior për pasojë në brigjet detare do të gjenerohet dallgëzim 5 ballë.