Shkencëtarët gjejnë një objekt te cuditshem 2 mije-vjeçar në rrënojat e lashta, tregojne per cfare perdorej

94
0

Një ‘dildo 2000-vjeçare’ është zbuluar në Mbretërinë e Bashkuar dhe shkencëtarët thonë se është shembulli më i hershëm i llojit të lodrës së seksit të lashtë romake që është gjetur deri më tani.

Objekti u gjet pranë shumë këpucëve, aksesorëve të veshjeve dhe produkteve artizanale, dhe fillimisht u klasifikua si një pajisje mallkimi përpara se studiuesit të fillonin të mendonin se ishte pikërisht ajo që dukej, shkruan uniland, transmeton Klankosova.tv.

Mendimi i tyre i parë ishte se ajo u përdor si një dildo funksionale, megjithëse ka të ngjarë të mos ishte përdorur për penetrim, thjesht për stimulim klitorial.

Lektor i vjetër i arkeologjisë në Universitetin e Newcastle, Rob Collins tha, “Ndonjëherë ato [dildo] nuk përdoreshin gjithmonë për kënaqësi… ato mund të jenë mjete torture”.

Teori të tjera janë se ai përdorej si një shtypës për të shtypur ilaçin.